Kiigemetsa kooli õpilased noppisid olümpialt medaleid

Eesti eriolümpia delegatsioon saabus Austriast, talvistelt maailmamängudelt saalihokis, hõbemedaliga. Selleks andsid oma panuse ka kolm Kiigemetsa kooli õpilast – Erik Joosep Kalberg, Arlis Ratassepp ja Danel Pärtelpoeg. Karolyna Prohorenko saavutas teatesuusatamises pronksmedali.


Eesti suusatajad said maailmamängudelt kokku ühe kuld-, neli hõbe- ja viis pronksmedalit. 2,5 km vabatehnikas pälvis Karolyna viienda koha ning ühe kilomeetri vabatehnikas suusatas ta välja neljanda aja. 4×1 kilomeetri teatesuusatamises sai Karolyna koos meeskonnaga kaela pronksmedali.

Saalihoki poolfinaalis edestasid eestlased Horvaatiat 6:1. Finaalis peeti tasavägine kohtumine Taaniga. Tulemus jäi 3:5 taanlaste kasuks, kuid eestlased said auga välja teenitud hõbemedali. “Lihtsalt super!” rõõmustas saalihoki meeskonna värvavaht Erik Joosep Kalberg. Noor sportlane pälvis lisaks hõbemedalile parima väravavahi tiitli. “Taaniga mängides lõime kohe alguses kaks väravat ja läksime juhtima, siis asusid taanlased rünnakule ja lõid väravad tagasi,” jutustas meeskonna ründaja Arlis Ratassepp. Ründaja Danel Pärtelpoeg kinnitas, et tegelikult läks neil mäng päris hästi. “Tegime kõik, mis suutsime – andsime endast parima,” sõnas noormees. “Kui saanuks puhata, siis oleksime kõvemini pingutanud ja tublilt ees olnud,” nentis Arlis. Danelgi on seda meelt, et kui väsimus poleks peale tulnud, oleks esimene koht Eestile kuulunud. Erik Joosep muljetas, et neil oli kogu aeg pinge peal, ent meeskond tegi väravavahi hinnangul head tööd: söötis ja kaitses hästi. “Väljakul ründasime ja hoidsime vastast keskjoonest eemal. Olime kogu aeg “hammastega” küljes,” rääkis Arlis õhinaga. Danel ja Arlis olid väljakul suured värvakütid. “Kui Danel söötis, lõin mina kogu aeg peale,” lausus Arlis.

Võistlused ja puhkus vaheldumisi

Esimesel võistluspäeval oli poistel neli kohtumist, pärast seda mahtus päevadesse paar mängu kuni finaalini. Olümpialased läbisid terviseprogrammi, kus kontrolliti silmi, kõrvu ja jalgu. “Meil oli kõik korras, saime kingituseks jooksujalatsid ja päikeseprillid,” selgitas Arlis. Vabal ajal käisid poisid elektriautodega sõitmas ning taltsutasid elektrilist rodeopulli nagu päris kauboid. Tihedas võistlusgraafikus jõudis Arlis iluuisutajatelegi kaasa elada. Lisaks käidi mägedes matkamas. Noored leidsid hulgaliselt uusi sõpru. “Kõige rohkem suhtlesime lätlaste, venelaste ja namiibialastega. Rääkisime inglise ja vene keeles ning õpetasime Namiibia sportlastele eesti keelt,” jutustas Erik Joosep.

Arlis tunnistas, et suurem sõpruse sobitamine algas teisel nädalal. “Kui nad nägid, kui hea tiim me oleme, siis tahtsid kõik meiega tuttavaks saada. Kohalikud tulid meie mänge vaatama ja kaasa elama. Kui ma kaitsesin viimases mängus ühe imeilusa söödu, siis olid kõik imestunud – hooo-ossaa ja plaksutasid,” rääkis Erik Joosep. Kui kohtumiste lõpus teadustati Eesti võitu, lõi see noormehe sõnul alati adrenaliini lakke. “Kui pealtvaatajad Estonia hüüdsid, siis võitsime,” tunnustas Arlis kohalikke spordisõpru, kes elasid kaasa nii omadele kui külalistele.

Sport tugevdab sõprust

Poiste kinnitusel on hea võistluse alus tiimitöö ja sõprus. “Peame koos olema ja üksteist aitama. Loomulikult olid treenerid Taiga Laur ja Lii Laanoja superhead, muidu me poleks olümpiale saanudki,” kiitsid poisid.Kui tavaliselt vahetavad sportlased pärast kohtumist särke, siis Arlis võttis sõprussidemete loomise hoopis soojemalt ette. “Saime äraminekul lennujaamas taanlastega kokku. Vaatasin, et neil on päris ägedad punased joped – tegingi vahetust,” näitas Arlis uhkusega Taani lipupunase tooniga talvejopet. Lisaks punasele jopele on poisil Taani särk, mida katavad arvukad autogrammid. “Kui oli vaba aega, hakkasin treeneri eeskujul kõigilt võistlejatelt autogramme küsima,” selgitab noormees.

Nii Arlis kui Erik Joosep soovivad pärast Kiigemetsa kooli jätkata oma õpingud Järvamaa kutsehariduskeskus, sest siis saavad nad oma lemmiktreeneri Taiga Lauri juhendamisel spordiga edasi tegeleda. Poisid tunnistasid, et spordist pole võimalust ära väsida, sest see on nende jaoks kõige vingem tegevus. Selle kinnituseks on Arlisel ette näidata nädala eest ujumises saadud kaks teise koha medalit. Lisaks valmistuvad noormehed kergejõustikuvõistluseks Tallinnas ning jalgpallikohtumiseks Viljandis.

Eesti delegatsioonile olid võistlused Austrias edukad, kokku võideti 11 medalit. Eriolümpia lipp liikus Austriast Araabia Ühendemiraatidesse Abu Dhabissse, kus kahe aasta pärast toimuvad suvised maailmamängud. “Meie peale mõeldakse. Saame suvemängude spordialadega hästi hakkama – ootame põnevusega,” on Erik Joosep ja Arlis põnevil, et ehk õnnestub uuesti olümpiale pääseda.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus