Kihelkonnakoolimuuseum osales Kopenhaagenis koolimuuseumide sümpoosionil

Koolimuuseumide ja ülikoolide juures olevad pedagoogilised arhiivid osalesid Euroopas toimunud sümpoosionil 18. korda. Seekord toimus see Taanis, Kopenhaagenis ning korraldajaks oli Aarhusi Ülikooli pedagoogilise hariduse kool.


Sümpoosion toimub üle kahe aasta. Palamuse Oskar Lutsu kihelkonnakoolimuuseum on osalenud sümpoosionil neli korda: Sloveenias, Austraalias, Hollandis ning tänavu Taanis.

„Teemad on olnud pedagoogilised, näiteks ekspositsioonide huvitavalt tutvustamine, jagatakse kogemusi ja häid ideid. Seekord oli põhirõhk digitaalsel eksponeerimisel – kuidas uusi lahendusi välja pakkuda, kuidas noortele edastada interaktiivseid tegevusi,“ rääkis muuseumi direktor Arne Tegelmann.

Arendus- ja projektijuht Janek Varblas: „Tutvustasime Taanis teistele koolimuuseumidele ja pedagoogilistele arhiividele meie kontseptsiooni. Rääkisime, kuidas kõik on omavahel seotud ja kuidas see on meie rahvast mõjutanud – Jõgevamaa Palamuse kandi ammune, ülemöödund sajandi tagune lugu, raamatud, filmid, näidendid, inimestele tuttavad fraasid ning sagedasti käibelolevad ütlused. Rääkisime, kuidas raamat, film ja näitemängud lihtsustavad meil teema avamist erinevate vanusegruppidega külastajatele.”

„Oleme käinud ka selle mõttega, et ühel päeval tuua sümpoosion Eestisse. Tõenäoliselt oleks see siis Tartus,” hellitas Tegelmann lootust rahvusvahelise ürituse koju toomisest. „Sümpoosioni raames vaadatakse alati ka väljasõitudel erinevaid ekspositsioone,” lisas ta.

„Sel korral Taanis käisime ühes väikeses linnakeses Flakkebjergis, kus on nende ainus säilinud vana kool, kuhu on rajatud koolimuuseum. Taanlased olid selle kooli säilimise üle väga uhked. 1962. aastal seal kool suleti. Varasemalt oli neil veel üks koolimuuseum, ent see pandi kinni. Sümpoosionil oli sellest ka juttu. Taanlastel oli muuseumi sulgemisest tohutult kahju. Suletud muuseumi eksponaadid olid jagatud teistele muuseumidele ja üks osa neist müüdi lihtsalt maha, palju väärtuslikku läks seeläbi lihtsalt kaduma,” rääkis Tegelmann taanlaste olukorrast.

„Sel korral tõime sümpoosionilt kaasa idee, et teha videod vanemate inimeste meenustustega tegelikust koolielust varasematest aegadest.

Teine idee, mida tahame teostada, on etendada erinevaid stseene. Muuseumikülastaja tuleb ja satub vanasse ajastusse, 19. sajandi lõppu, „Kevade” tegelaste sekka. Alustame Paunvere nädalalõppudega,” ütles Tegelmann.

„Käisime Kronborgi lossis, kus sarnaselt on etendatud William Shakespeare’i Hamleti lood. Tulevad kuningas ja kuninganna, võtavad külastajad vastu. Üle magamistoa ukse vaadates avastad selja taga kuninga, kes ütleb: „See on kuninganna magamistuba, minu magamistuba on seal,” muheles Tegelmann.

Palamuse Oskar Lutsu kihelkonnakoolimuuseum on ainus Eestis olev kihelkonnakooli elu tutvustav muuseum. Praeguse muuseumi asupaik, Palamuse kihelkonnakooli hoone ja köster Aleksander Georg Nieländeri eluruumid valmisid 1873. aastal, kool tegutses seal 1975. aastani.

KATERINA PUUSEPP

blog comments powered by Disqus