Kevadtöödega on jõutud kartulipanekuni

Kartulikasvatusega tegelevaid  põllumajandusettevõtteid võib Jõgevamaal ühe kähe sõrmedel üles lugeda. Lõppeval nädalal alustati nende firmade põldudel selle köögivilja muldapanekuga.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudis alustati teadlase Aide Tsahkna juhtimisel kartulipanekuga neli päeva tagasi, kuid esimene suurem kartulipanek õnnestus teha üleeile.

“Rahvatarkus ütleb, et kui toomingas õitseb, on õige aeg kartulit panna ja neljapäeval läksidki toomingal õied lahti,” ütles sordiaretuse instituudi direktor Mati Koppel.

“Iseenesest sõltub ka toominga õitsemine mulla temperatuurist. Kui muld on teatud temperatuurini soojenenud, siis hakkabki toomingas õitsema. Samasugune temperatuur sobib ka kartuli panemiseks, sest kartul tuleb ikka sooja mulda panna,” lisas ta.

Koppeli sõnul kasvatatakse tänavu instituudis kartulit neljal hektaril katsepõllul ja 15 hektaril seemnepõllul, samasugused on mahud olnud ka eelnenud aastatel.

“Seemepõldudel on valdavalt meie enda aretatud sordid ja ka mõned varajased sordid, mis pärinevad mujalt. Katsepõldudel on aga sorte ligi nelisada. Nendel põldudel selgitame välja paremate omadustega kartulisordid. Ühtlasi on katsepõld aga ka aretuspõld, kus ristame häid sorte väga heade sortide saamise eesmärgil. Jõgevamaal aretatud sortide järele on viimasel neljal aastal väga suur nõudlus olnud, kusjuures alati polegi jõudnud nii palju kasvatada, kui suur on huvi. Supermarketid panevad aga paika, missuguseid kartuleid müüa, ja kahjuks eelistavad nad välismaiseid sorte.”

Mati Koppel märkis, et tänavuse kartuli saagikuse ja väljanägemise kohta on midagi konkreetsemat veel raske öelda. “Möödunud aastaga võrreldes hakkasime kartulit veidi hiljem panema. Mida varem kartuli maha saad, seda rohkem on lootust saada suuremat saaki. Kartulile on sobilik ka selle aasta soe ja piisavalt kobe muld,” lausus instituudi juht.

Neljapäeval said esimesed kartulid mulda ka Torma vallas Rääbisel, osaühingu Raja Potato põllul.

“40 hektaril kasvatame nii varajasi kui ka keskvalmivaid sorte.  Kartulipanekuga alustasime praktiliselt samal ajal kui  möödunud aastal. Kuivus pole seda tööd küll seganud, kuid eks vihma ootavad praegu kõik põllumehed,” ütles ettevõtte juhataja Ain Aru.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus