Kevadkülviga ollakse maakonnas seekord lõpukorral

Tänavune kevad algas küll varakult, kuid on oma jahedusega vindunud ja ajast maha jäänud. Põllumehi pole see suurt seganud ning kevadkülviga ollakse kas ühel pool või tõmmatakse sellele lähipäevil joon alla.


Tooma Agro OÜ põllumees Voldemar Ilves tegi kolmapäeval oma Lääne-Virumaal asuval põllulapil külvi, kui lumi maha sadas. „See on 11 hektari suurune põld. Üheksa sain külvatud ja siis tuli nii suur lumehoog peale, et maa oli valge. Viimased kaks hektarit jäidki sel päeval külvamata. Lahaveres põllul olnud külvimees sai aga päikesesäras lõpuni töötada,“ rääkis Ilves.
Sel kevadel läheb Tooma Agros külvi alla 185 hektarit maad. „Kuna meie oleme mahetootjad, siis külvame intensiivtootjatest veidi hiljem. Seda siis umbrohu pärast. Kuid selle nädala jooksul tahaks külvile joone alla saada,“ kinnitas Ilves. Tema sõnul on ka sel kevadel kulunud põllutöödeks ja külviks kolme nädala jagu päevi. „Aeg on lõpetada. Oleme vist niigi vabariigis ühed viimased.“
Seevastu suurtootja AS Perevara viimane külvipäev oli möödunud esmaspäeval. Nagu ütles ettevõtte taimekasvatusjuht Jaak Tõks, alustati tänavu külvamisega 21. aprillil. „Meie ootasime veel viimase suurema lumesaju ära, aga mõned külvasid juba varemgi. Näiteks eelmisel aastal alustasime külvitöödega 16. aprillil,“ rääkis neljandat aastat AS Perevaras töötav Jaak Tõks.
Sel kevadel külvati kokku 846 hektarile suviotra, 307-le suvinisu, 535-le hernest ja 75-le uba. Tõksi sõnul oli neil kevadtöödega kokku seotud 10–15 inimest.
„Nende seas nii külvimehed, kivikorjajad, ühesõnaga kõik, kes kevadisi põllutöid tegid. Kevad oli algul varane, kuid praegu võib juba öelda, et on tavapärasest veidi maha jäänud,” sõnas Tõks.
Rääkides taliviljadest, kinnitas ta, et need on säilinud üldiselt hästi. „Rapsil on kohati külmakahjustusi. Eriti just metsaäärsed ja madalamad kohad. Ühe põllu olime sunnitud ka ümber külvama, kuid see oli madal turbane maa.“
Tulevikku prognoosimast Tõks keeldub, öeldes, et saaginumbritest saab rääkida ikka alles siis, kui see salves.
Seevastu Laiuse Põllumajanduse OÜ-s jõuti suuremate külvitöödega lõpule juba maikuu alguseks. „Vaid maisi külvasime veel mais. Praegused jahedad ja niisked ilmad on värskele külvile head, annavad viljakasvuks lisajõudu,” ütles kauaaegne firma tegevjuht ning nüüdne tootmisspetsialist Tiit Maripuu. Ka tema hinnangul on taliviljad hästi säilinud ja ilusad.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus