Kevadel külvatu kannab vilja

Jahedamad ilmad ja vihmahood toovad meelde, et sügis pole enam mägede taga. Paljud viljapõllud kollendavad juba tühjalt või on koguni üles küntud, saagikoristus tuleb järjest enam päevakorrale ka koduaedades.

Nädala keskel oli lauritsapäev, mida vanarahvas rukkikülvi alguseks parimaks pidas. Ka suveõunad pidavat just sellest päevast alates õige maitse ja lõhnaga olema ja see tähelepanek peab tõepoolest paika.

Hoolega kannab vilja ka kõik muu, mis kevadel tõsimeeli või ka naljaviluks mulda pandud. Tartus vohavad ülikooli peahoone siseõuel ja Lossi tänava õppehoone ees lillepottides kõrvitsad ja kabatšokid, möödakäijate silma rõõmustavad sealsamas ka punapeedid ja maitsetaimed. Hoonete haldurite sõnul saanud idee alguse ülemöödunud kevadest, kui keegi ulakas peahoone ette lillekastidesse kõrvitsaseemneid sokutanud, mis seal üllatava eduga idanesid.

 Nüüd on omapärase haljastusega rahul nii mõtte teokstegijad kui linnarahvas. Märkimisväärne on seegi, et vastupidiselt lilledele on see silmailu kurikaeltest puutumata jäänud. Ehk peaks sordiaretuse Meka Jõgeva tuleval aastal ülikoolilinnast eeskuju võtma? Kipuvad ju siingi lilletaimed ära kõndima — ehk jäetakse juurikad lillekastides rahule? 

13. august 2011

blog comments powered by Disqus