“Kevade” teatrikäsitlusi tutvustav näitus tõi Palamuse muuseumile eriauhinna

Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi esindus naasis möödunud kolmapäeval Tallinnas Lennusadamas toimunud Eesti Muuseumide Aastaauhindade galalt eripreemiaga. Tunnustuse pälvis muuseum oma möödunudsügisese näituse ““Kevade” teatrilavadel” eest. Selle väljapaneku puhul tõsteti esile rahvusvahelise dimensiooni toomist kohalikku muuseumi.

Oskar Lutsu “Kevade” teatrikäsitlustest kõnelev näitus oli pühendatud Lutsu 125. sünniaastapäevale ja saja aasta möödumisele “Kevade“ esmatrükist ning seda sai vaadata 7. septembrist 8. novembrini. Muuseumi arendus- ja projektijuhi Janek Varblase juhtimisel koostatud väljapanek andis teksti- ja pildiinfot 17 lavastuse kohta, mille hulgas olid ka Turu Linnateatris 1958. aastal ja Riia Noorsooteatris 1980. aastal välja toodud lavalood. Näitusele lisas innovaatilisust rohke audio- ja videomaterjali kuulamise-vaatamise võimalus.

Juba siis, kui muuseumiauhindadele kandideerivaid näitusi üle vaatav komisjon Palamusel viibis, ütles selle üks liige, Adamson-Ericu muuseumi juhataja Ülle Kruus, et “Kevade” näitus tõestab, et ka väikeses maakonnamuuseumis võivad sündida suured mõtted ja innovaatilised lahendused. Eripreemia andmisel toodi nüüd siis lisaks välja rahvusvaheline mõõde.

Põhiauhinnad suurtele muuseumidele

“Kui kümme galal välja antud põhiauhinda läksid peaaegu kõik n-ö suurtesse muuseumidesse, nagu Eesti Rahva Muuseum, Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti jne, siis eripreemiatega tunnustati just väiksemaid muuseume,” ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. “Peale meie said eripreemiad näiteks veel Helme koduloomuuseum ja Eduard Vilde muuseum.”

“Kevade” teatrikäsitluste teemaline näitus, mis Palamuse muuseumile auhinna tõi, pole aga sugugi kuhugi kolikambrisse rännanud, vaid alustab peatselt teekonda Lätti. See pannakse üles Riia kirjandus-, muusika- ja teatrimuuseumi ning avatakse seal meie emakeelepäeval, 14. märtsil. Riias aitab Palamuse muuseumil näitust korraldada Eesti Vabariigi saatkond.

“Nii saatkonna kui ka kirjandus-, muusika- ja teatrimuuseumi esindajatega on meil võimalus kohtuda ja nõu pidada juba selle nädala lõpus, sest osaleme Sihtasutuse Lõuna-Eesti Turism esinduse koosseisus Riias toimuval turismimessil Balttour,” ütles Arne Tegelmann. “Reklaamime seal oma muuseumi ning koostöös Palamuse vallaga ka Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata.”

Läheb ka Soome

Pärast Riiat on plaanis “Kevade” näitust eksponeerida ka Palamuse muuseumi hea koostööpartneri, Kubala koolmuuseumi ruumides ning võib-olla ka Druviena koolmuuseumi ruumides. Kindlasti pakutakse näitust ka Eesti teatritele, kus “Kevadet” mängitud. Tänavuse aasta lõpus jõuab näitus arvatavasti Soome.

“Kõigepealt peame koostöös Tuglase seltsiga leidma koha, kus näitust eksponeerida,” ütles Arne Tegelmann. “Turu Linnateatri see hoone, kus “Kevadet” mängiti, on ammu maha põlenud, nii et võib-olla paneme näituse üles hoopis Helsingisse.”

Mullune aasta oleks Palamuse kihelkonnakoolimuuseumile tegelikult edukas olnud ka muuseumikonkursil võidetud eripreemiata, sest asutust külastas märkimisväärselt rohkem inimesi kui aasta varem. 2011. aastal oli külastajaid 13 500, 2012. aastal 16 000.

“Küllap avaldasid külastajate arvule soodsat mõju nii Oskar Lutsu 125. sünniaastapäev, “Kevade” ilmumise sajas aastapäev, “Kevade” filmi tunnistamine sajandi filmiks ja muud seesugused asjaolud,” ütles Arne Tegelmann. “Paljud, kes muuseumis käisid, ütlesid, et polnud sinna vahepeal päris kaua sattunud ning et taastutvus selle paigaga oli meeldiv ja värskendav.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus