„Kevade“ mängufilmi esilinastumisest möödub reedel juba pool sajandit

Reedel möödub viiskümmend aastat Oskar Lutsu jutustusel põhineva filmi „Kevade“ esilinastumisest Palamusel. Sel puhul avatakse Palamuse muuseumis „Kevade“ filmimise aega meenutav fotonäitus „Õhus on kevade hõngu“. Vaadatakse ära ka poole sajandi vanuseks saanud film ning kohtutakse selle tegijatega.


Kui „Kevade“ film valmis, oli siinse kandi rahval huvi selle vastu nii suur, et esilinastuse päeval ei piisanud sugugi ühest seansist. Kui mitu korda Palamuse legendaarne kinomehhaanik Rein Lestal tookord vastset linateost rahvale näitas, selles osas lähevad eri allikates andmed lahku: räägitakse viiest, aga ka kuuest ja seitsmest korrast. Ilm olnud tol päeval külm, aga inimesed ei pidanud ikkagi paljuks kümnete kilomeetrite tagant kohale sõita. Ning kinomees omalt poolt ei pidanud paljuks näidata kauaoodatud filmi, kuni vaatajaid jätkus.

„Kevade“ filmi saatus on õnnelikuks kujunenud. Aastad lähevad, põlvkonnad vahetuvad, aga „Kevadel“ on ikka eesti filmi- ja kultuuriloos ning rahva südames eriline koht. 2012. aastal, eesti filmi sajanda sünnipäeva aegu, hääletasid Postimehe lugejad „Kevade“ sajandi rahvafilmiks.

Film ja muuseum

Ehkki „Kevade“ oli ka üksnes raamatuna väga populaarne, lisas film Oskar Lutsu igihaljale kooliloole tuntust veel kõvasti juurde. „Mõte Palamusele Oskar Lutsu ja tema loomingut tutvustav muuseum rajada oli küll käima lükatud juba enne filmi tegemist, aga film kindlasti kiirendas seda protsessi. Muuseumi asutamisest saab tuleva aasta veebruaris juba 43 aastat, külastajatele avamisest jaanuaris 33 aastat,“ ütles Palamuse muuseumi direktor Arne Tegelmann. „Ei usu, et muuseumi äsjast uusarendustki oleks olnud, kui film Lutsu ja „Kevade“ teema vastu jätkuvalt huvi üleval ei hoiaks.“

„Kevade“ esilinastuse 50. aastapäevale pühendatud sündmus algab Palamuse muuseumis reedel kell 16. Filmimisaega meenutav näitus avatakse muuseumi koolimaja teise korruse näitusesaalis, filmi vaadatakse sealsamas või siis muuseumi uue peamaja filmisaalis. Koht valitakse sõltuvalt sellest, kui palju publikut koguneb. Näituse ja filmiseansi juhatab sisse filmiloolane Jaak Lõhmus. Loota on, et kohale saavad tulla ka „Kevade“ režissöör Arvo Kruusement ja mõned filmis kaasa teinud näitlejad.

Filmiõhtute sari

 „Kindlasti ootame reedel muuseumisse ka omaaegseid Palamuse kooli õpilasi ja teisi kohalikke, kes „Kevade“ võtetel kaasa tegid,“ sõnas Arne Tegelmann. „Nimelisi kutseid ei saa me kahjuks saata, sest meil pole kõigi aadresse. Aga kõik on oodatud – nii filmis osalenud kui ka muud huvilised.“

Reedese „Kevade“ seansiga ei tähistata mitte üksnes kõnealuse linateose valmimise 50 aasta juubelit, vaid see juhatab sisse ka umbes pool aastat kestva filmiõhtute sarja. Kolmteist filmi, mida muuseumi filmisaalis näidatakse, kajastavad igaüks üht kümnendit Eesti elus. „Kevade“ on pühendatud Lutsu kooliajale, st 1890. aastatele. Järgmise, 16. jaanuaril näidatava filmi „Jõulud Vigalas“ tegevus toimub 20. sajandi esimesel kümnendil, 13. veebruaril linastuva „Noored kotkad“ sündmustik paigutub 20. sajandi teise aastakümnesse. Nii liigutakse samm-sammult edasi tänapäeva välja.

Filmiõhtud hakkavad toimuma kaks korda kuus neljapäeviti: neljapäev oli ka aastakümneid tagasi Palamuse kultuurimajas kinopäev. Kõigile filmidele ütleb saatesõnad Palamuse publikule juba hästi tuntud filmiloolane Jaak Lõhmus. Külla on oodata ka näidatavate filmide režissööre, operaatoreid, näitlejaid jne.

„Filmiõhtute sarjaga teeme omalt poolt veel ühe kummarduse Eesti Vabariigi sajandijuubelile, mille tähistamise periood tuleva aasta veebruaris lõpule jõuab,“ sõnas Arne Tegelmann. „Ühtlasi loodame tuua muuseumi suhteliselt vaiksetesse talvekuudesse natuke rohkem elevust.“

Filmiõhtutele on sissepääs tasuta. Näitust „Õhus on kevade hõngu“ ja filmiõhtute sarja toetab Eesti Kultuurkapital.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus