Kevad tõi toidupoodides kaasa hinnatõusu

Eelmisest hinnavõrdlusest Jõgeva poodides on möödas veidi üle poole aasta ning seekordsest uuringust selgub, et toidukaupade hinnad on võrreldes sügisega pea viiendiku võrra kasvanud.

Sarnaselt eelmiste uuringutega, on ka selles tabelis välja toodud viie Jõgeval asuva kaupluseketi esinduste toiduainete hinnad. Enim on hind tõusnud piimatoodetel ja ka aedviljadel. Kevadeti liigub meie poodides kodumaiseid aedvilju vähe, enamik siin müüdavaist on importkaup ning seetõttu on ka nende hind tavapärasest kõrgem. Sügisene “piimasõda“ langetas piima hinda oluliselt, kuid uue aasta ja mootorikütuse kallinemisega on tõusnud ka piimahind. Veidi on kallimaks läinud ka munad.

Stabiilseiks on jäänud liha ja teraviljatoodete hinnad. Soodsaima leiva eest ei pea kusagil endiselt üle kaheksa krooni maksma ning ka saiapätsi saab kätte viie krooniga. Üle pika aja on mõni toode odavam kui kaks krooni. Näiteks saab Grossi poest nelja krooni eest osta pätsi saia ja ühe kohukese ja jääb sente seemneks ülegi.

Praeguses uuringus kajastuv suur hinnakõikumine erinevates poodides on peaasjalikult tingitud kurgi ja tomati hinnast. Kes eelistab kodumaist Luunja värsket kurki ja siinsetes kasvuhoonetes kasvatatud tomatit, peab selle eest ka rohkem kukrut kergitama kui lõuna pool kasvatatud aedviljade eest. Üldiselt on hea tõdeda, et enamik uuringu toiduainetest meie poodides on siiski Eestis valmistatud. Lisaks aedviljadele  tuleb  mujalt meie toidulauale vaid margariin.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus