Kesk-Eesti ainus rauduksetootja tegutseb Tormas

Eelmisel aastal Tormas tegevust alustanud osaühing Rauduks peab nn käivitusaastat ettevõttele ootuspäraseks. Üheks tõsisemaks raskuseks firma arendamisel peab osaühingu juhataja Andres Orumaa aga oskustööliste nappust, mis ei võimalda praegu toodangu mahtu suurendada.

?Ma ei kahetse, et ettevõtte rajasin, see on huvitav ja intrigeeriv väljakutse,? ütles Orumaa. Samalaadse tegevusega on ta olnud seotud juba mitu aastat. Kogemused ja teadmised aitavad vältida vigu tehnoloogilises protsessis, samuti ka tootearenduses.

Pakutakse palju ebakvaliteetset toodangut, mis odava hinna tõttu rikub turgu ja viib maine alla. Ettevõtjaks hakkamist soodustas asjaolu, et rauduksi soovitakse osta,” rääkis Orumaa.

Väikefirma on paindlik

Tootmispinna rentis firma hoones, mis kuulub Torma osaühingule Mõisaarendus. Tööpinkide ja seadmete soetamiseks investeerisid omanikud mõnisada tuhat krooni. Tootmist aitas alustada ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, kust saadi toetust pulbervärvikambri ehitamiseks.

?Uksi teeme Soome terasest. Põhiliseks operatsioonideks selles töös on lõikamine, pleki kantimine ning keevitamine. Meie toodangu maht sõltub tellimustest, standardmõõtmetega toodangut oleme ka lattu tootnud,” kinnitas Andres Orumaa.

Tema sõnul on ettevõtte põhiliseks turustuspiirkonnaks Tallinn ja Tartu. Uksi tellivad nii ettevõtted tootmishoonetele kui ka elamufirmad ja korteriühistud elamutele. Firma eeliseks on paindlikkus, suurtootjad ei suuda oma klientidega sellist koostöö kvaliteeti kunagi saavutada. Lisaks on uue kaubamärgi turule toomine üsna keeruline ? peab ennast reklaamima, tõestama.

“Loodame, et ehitus Jõgevamaal hoogustub ja saame toota ning paigaldada oma uksi lähemal. Praegu on pahatihti selline olukord, kus meie toodang läheb Tallinna ja Tartusse, meie lähipiirkonnas kasutatakse aga sealt toodud kaupa,” nentis ettevõtte juht.

Oskustöölisi napib

Jõgevamaa ehitusfirmadest on Torma uksetootjale seni kõige suuremaks partneriks olnud Jõgeva Ehitus ja edasimüüjatest Sei Com. Perspektiivikaks suunaks on klaas-metall avatäited, lükanduksed, eriotstarbelised uksed. Kindlasti nende osatähtsus tulevikus suureneb.

Firmajuhi sõnul võimaldab tänapäevane tehnika valmistada kvaliteetseid ja hea väljanägemisega rauduksi, mistõttu on suurenenud ka ostuhuvi. ?Ka osaühing Rauduks võiks tellijate arvu silmas pidades senisest rohkem rauduksi valmistada, kuid takistuseks osutub oskustööliste vähesus,? märkis Orumaa.

Torma vallavanem Riina Kull nentis, et oskustööliste puudus on probleem, millele kohalik omavalitsus ja rauduksi tootev firma võiksid koos lahendust otsida.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus