Kes pelgab Kassi?

Eestis on piisavalt nähtud aegu, kus kõik poliitilised otsused langetatakse ühe ja sama paarikümnepealise poliitikute seltskonna poolt, kes suletud valimisnimekirjade abil end ühest Riigikogu koosseisust teise veavad. Nende hulgas ka Villemi viidatud lindistajad ja pilditulistajad ? isegi kui neile hääli ei anta, tagab sooja koha positsioon valimisnimekirjas. Julgen öelda: rahvas sellist kombineerimist heaks ei kiida.

Res Publica on poliitikasse toonud hulga uusi inimesi eri eluvaldkondadest. Nagu rahvaparteile kohane, kuulub Res Publicasse tunnustatud teadlasi, õpetajaid, arste, ettevõtjaid, juriste, rääkimata hulgast lihtsalt tublidest eesti inimestest. Ka kultuuritegelasi, kellele mõned on eriti varmad «häälepüüdja» silti külge kleepima.

Sildid siltideks, vaadakem tegelikkust. Näiteks Siiri Sisask valiti mullu üheks lastesõbralikumaks poliitikuks, Elle Kull on pälvinud tunnustust kui aktiivne suurte perede eest seisja jne.

Soomlased Matikaisega rahul

Olgem ausad: eluaegseid poliitikuid, kes muud ametit polekski pidanud, ei leidu just palju ? ja kas me selliseid tahaksimegi? Ka Euroopa Parlamendis, kuhu Carmen Kass RP Juventus kandidaadina pürib, on inimesi erineva taustaga. Näiteks Kreeka laulja, maailma populaarseim naisartist Nana Mouskouri oli seal aastaid kultuurikomisjoni aseesimees. Soomet esindab teiste hulgas olümpiavõitja Marjo Matikainen. Soomlased on temaga väga rahul ja keegi ei arva, et ta oleks küündimatu, sest tegi varem sporti.

Seega ? ei maksa kinni jääda pealkirjadesse või ametinimetustesse. Samuti mitte mõnda välk-intervjuu keelekonarusse ? kellel neid ei juhtuks, eriti kui oled just naasnud teisest keelekeskkonnast? Vaadelgem sisu.

On väga vähe eestlasi, kes omal alal maailma tippu jõudnud. Meie kaasaegsete puhul saame rääkida mõnest teadlasest ja sportlasest, paarist heliloojast ja dirigendist ? üleslugemiseks piisab kahe käe sõrmedest. Carmen Kass on vaieldamatult üks neist inimestest, võib-olla koguni tuntuim eestlane maailmas. Ning ärgu tuldagu rääkima, et modellina läbilöömine on ainult välimuse või õnne küsimus, mis kumbki inimesest endast ei sõltu. Kauneid tüdrukuid on maailmas ja modelliäris miljoneid, tippu jõuavad üksikud, kellel on lisaks looduslikele eeldustele töökust, sihikindlust, tarkust, head vaistu, söakust.

Need on kõik omadused, mida eeldame ka neilt, kellele anname oma hääle, et nad meid esindaksid ? olgu siis korteriühistus, kohalikus volikogus, Riigikogus või europarlamendis.

Noored viivad elu edasi

25-aastane Carmen Kass on Eesti mastaabis ka suurettevõtja, teenistusega mullu meedia andmetel 70 miljonit krooni. Sellest summast olulisemaks pean aga tema stardipositsiooni kümme aastat tagasi: tavaline Paide koolitüdruk ilma raha ja tutvusteta. Täpselt selline noor inimen, nagu neid on praegugi Eestis tuhandeid. Ja siin peitub minu meelest Kassi olulisim sõnum.

Võtmeküsimus Eesti tuleviku jaoks on meie noorte suutlikkus mõelda suurelt. Peame teadvustama, et elu ei vii edasi riigi toetuste suurendamine (mida kõige sagedamini näikse nõutavat), vaid see, milliseid eesmärke seavad endale, milliste loovate ideedega suudavad välja tulla noored eestlased.

On suur oht jääda käima ettetallatud radu ja manduda enesehaletsusse. Teinuks Carmen Kass omal ajal seda, oleks ta täna tõenäoliselt Paides müüja ning tema erakonda astumisest ei teeks keegi numbrit.

Tema valis teise tee ja sellisena sobib ta täna meile eeskujuks: kui tahta ja tööd teha, on kõik võimalik. Olles jõudnud omal alal maailma tippu, soovib ta nüüd poliitikas teha tööd selle nimel, et ka teistel Eesti noortel oleks rohkem võimalusi ja pealehakkamist neid kasutada. Ning selle juures ei peaks teda materdama, vaid toetama.

Alo Lõoke, Res Publica Juventus

blog comments powered by Disqus