Kes peaks päästma päästjad?

Omavalitsused pole veel saanud toibuda mõne aasta tagustest suurtest koondamistest päästemeeskondades, kui tuli uus ja veel hullem hoop. Kas tõesti ei hoolita enam üldse inimeste turvalisusest ja üheksa tuletõrjekomando kaotamist üle Eesti nimetab minister pelgalt päästevõimekuse korrastamiseks?

Pea igal nädalal kuuleme aina uutest tulekahjudest ja sellest, et päästekomando kohalejõudmisel oli tuli juba võimust võtnud ja punane kukk maja hävitanud. Pooletunnine ootamine tähendab maja hävingut, nagu see oli näiteks suvel Avinurmes pärast seda, kui  päästekomando sai suletud. Nii pikk kohalejõudmise aeg tähendas ühele perekonnale 6. jaanuari hommikul aga oma kodust ilma jäämist. Tulevikus võib nii juhtuda ka Palamuse kandis.

Eelmisel nädalal oli riigikogu infotunnis siseminister Ken-Marti Vaher. Küsisin, miks peetakse Palamuse komando likvideerimise põhjuseks väikest elanike arvu, samal ajal kui pole  komando jätkamiseks vajaliku 5000 inimese hulka arvestatud Luua metsanduskooli ligi 400 õpilast, kes elavad ka sealsetes õpilaskodudes? Aga vastust ministrilt ei saanud. Õigemini ta isegi ei maininud vastuses Palamust, vaid pani oma tuntud plaadi mängima. Ikka et juba suvest saadik olevat käimas päästeameti analüüs päästekomandode kohta,  mis just nüüd on lõpule jõudnud. Ja et nemad soovivad päästekomandode võrgustikku ja üldist päästevõimekust üksnes korrastada, aga mitte lammutada. Komandode praegune paiknemine olevat majandusgeograafilise taustaga ja et muutused olevat hädavajalikud. Kõige suuremaks probleemiks luges ta, et meil olevat hulk paikkondi, kus inimesed ei saa piisavalt kvaliteetselt päästeteenust. Ja et reformi tulemusel saavat elupäästeteenusega kaetud tänasest enam just need paikkonnad, kus on olnud probleeme. Nokk kinni, saba lahti! Palamuselt kaotatakse komando ära, et siis kusagil mujal uus avada?  Minister ei unustanud i-le punkti panna, väites, et ümberkorraldustega suureneb päästevõimekus Eestis ja selletõttu paraneb ka inimeste turvatunne. Kena lohutus küll, kui tead, et senise 5…7 minuti asemel tuleb oodata pool tundi.

Komandode sulgemise vastu on mitmel pool alustatud allkirjade kogumist, sealhulgas ka Jõgeva maavanema Viktor Svjatõševi algatusel. Häda peab olema ikka päris tõsine, kui maavanem ehk riigi esindaja kohapeal peab alustama avalikult võitlust sellesama riigi omavoli vastu. Ilmselt on valitsuse arrogants juba nii suur, et ei võeta jutule enam ka oma partei funktsionääre. Üllatav on ka seejuures, et nendel, kes valimistel on lubanud võidelda maakonna huvide eest viimse veretilgani ja esindavad seejuures võimulolevaid erakondi, on nüüd  suu lukus või püüavad nad õigustada tarka ja ilmeksimatut valitsust.  Ka vallavanemad on saatnud nii ühiselt kui ka üksikult protestikirju Päästeametile, ministeeriumidele ja ka presidendile, aga kõik see on jäänud hüüdja hääleks kõrbes.

Kõige solvavam on kindlasti see, et Palamuse piirkonna inimestele ei ole üldse vaevutud olukorda selgitama. Kõike tehakse tagaselja kabinettide vaikuses. Kas me saame kogu Eesti turvalisuse vabatahtlikkuse peale üles ehitada? Kust võetakse need tugevad noored mehed, kes on võimelised vabatahtlikult ohuolukordades teisi päästma, kui enamik mehi maalt teenib leiba hoopis Soomes või sõidab tööle kümnete kilomeetrite taha linnadesse? Ei ole ju maal  enam kolhoositöökodasid, kus tuletõrjemasinad soojas ja mehed mõne minutiga valmis välja sõitma.

Küsimusi on palju, aga vastused tulevad võimuerakondadelt  ainult sellises stiilis, mida ilmekalt demonstreeris peaminister etenduses, mille andis Riigikogus, vastates ACTA – teemalisele küsimusele.

 

MARIKA TUUS-LAUL, riigikogu liige, Keskerakond

blog comments powered by Disqus