Kes minevikku ei mäleta…

1938. aasta klubi ühendab neid Jõgeva linna kodanikke, kes samast  aastast, kui Jõgeva linnaõigused sai, siin elavad. Auväärses eas elanikud on oma mälestusi ja meenutusi endisaegsest elust Jõgeval ka kirja pannud või edasi rääkinud. Jõgeva juubeliaastal said need mälestused raamatusse ja see oli mullu üks populaarsemaid raamatuid Jõgeval.

Reedel möödus 70 aastat päevast, mil aasta varem linnaõigused saanud Jõgevat külastas Eesti Vabariigi president Konstantin Päts.

Jõgeva Linnavalitsus ja Betti Alveri Muuseum kutsusid linlasi linnavalitsuse esisele platsile, et meenutada sündmusi, mis toimusid 4. septembril 1939. Pildistati neid inimesi, kes 1939. aastal Pätsi auks korraldatud paraadil käisid. Harrastusnäitleja Aido Sirel luges ette Pätsi tookordse kõne.

Kahtlemata oli see 70 aastat tagasi toimunud presidendi visiit üks tähtsamaid sündmusi Jõgeva linna lühikeses ajaloos.

Miks seda kõike on vaja meenutada? Aga iga inimene mäletab ju erinevaid sündmusi erinevalt ja üheskoos kokku pandud mälestuskildudest saab toimunust huvitava ja terviklikuma ülevaate.

Ehk kogutakse aastakümnete pärast nende inimeste mälestusi, kes nägid oma silmaga võidupühaparaadi Jõgeval või kohtusid siin president Toomas Hendrik Ilvesega. Seegi on siis killuke linna ajalugu. 

5. september 2009

blog comments powered by Disqus