Keraamikanäitus, mis pakub üllatusi

Jõgeval Betti Alveri muuseumis avati 11. mail keraamikanäitus, mis serveerib kaht moodi üllatuse. Üllatab, kui heal tasemel töödega vaid pool aastat keraamikaga tegelnud inimesed välja on tulnud. Üllatab ka muuseumi saali sobivus keraamika eksponeerimispaigaks: senini on selles paigas ju põhiliselt maale näidatud.


Keraamikaring, mille liikmed näitusel esinevad, tegutses möödunud aasta oktoobrist tänavuse aasta aprillini Jõgeva kunstikooli ruumides. Ringi juhendajaks oli Piret Järv. Savisaladusi tuli uurima tosin eri vanuses inimest, kes jagunesid kahte rühma: üks käis koos teisipäeviti, teine kolmapäeviti.

Juhendaja meenutas näituse avamisel, et paljud, kes end ringi kirja panid, olid algul mures, kas tasub ikka tulla, kui keraamika alal varem kätt pole proovinud. Pilk näitusele veenis, et toonane mure oli täiesti alusetu: kursuslaste kätetöö väärib igati vaatamist.

Keraamikaringi juhendanud Piret Järv tõdes, et õpilaste õhin ja loomingulisus inspireerisid ka teda. Mida rohkem tehnikaid ja mitmesuguseid nippe ta ette näitas, seda vabamaks kursuslased muutusid: tahtsid kõike katsetada, tehnikaid omavahel kombineerida. Nad ilmutasid ka suurt nutikust, mõtlemaks välja asju, millega saviesemete pinnale huvitavaid mustreid teha: kaasa võeti nööpe, moonikupraid, puulehti jm. Üks kursuslane võttis aga savi koju kaasa ja tuli väga uhkete omal käel tehtud asjadega tagasi.

Piret Järve sõnul pole keraamika puhul alati tulemus ette planeeritav ega ette aimatav.

„Keraamikaahju avamine on iga kord justkui üllatusmuna avamine. Tuli ette ka negatiivseid üllatusi, aga rohkem ikka positiivseid,“ ütles Piret Järv ja avaldas heameelt selle üle, et ringis käis koos tore ja hakkaja seltskond, kes oli valmis ka näitusega rahva ette tulema.

Nõudis palju energiat

 Sellest, et ringi juhendamine ja näituse ette valmistamine juhendajalt palju energiat nõudis, andis aimu Jõgeva kunstikooli õpetaja Elita Järvela öeldud repliik: „Viimastel nädalatel enne näitust oli peaaegu kogu Pireti vaba aeg seotud keraamika põletamise ja näituse eeltööga.“

Seda, et keraamikaahju avamine alati üllatusi pakub, kinnitasid ka keraamikaringis kaasa löönud Viive Mihkelsoo ja Ulvi Pint.

„Pettumist on ka ette tulnud,“ sõnas Viive Mihkelsoo. „Näiteks lootsin, et lilledega kaunistatud seinaplaadid, mis siin näituselgi väljas on, tulevad erksamate värvidega. Aga samas juhtus sedagi, et ese, millest ma algselt suurt pidada ei osanud, sai glasuurimise ja põletamise tagajärjel palju ägedama väljanägemise.“

Mihkelsoo on töötanud nii koolis kui ka lasteaias ning vahel õpilastega savigi voolinud. „Senini olen juhendanud lapsi enda parema äratundmise pinnalt, aga nüüd sain natuke teadmisi ka,“ lausus Viive Mihkelsoo. „Keraamikaringi minema innustas mind ka see, et olen tegelnud lilleseadega. Mõtlesin, et tore oleks mõni mind kui lilleseadjat inspireeriv vaas teha. Mulle meeldis ka keraamikaringi lahe seltskond. Kui ring sügisel taas käivitatakse, siis lähen võib-olla teiseks aastaks veel.“

 Nagu teraapia

Ulvi Pint kiitis samuti keraamikaringi head seltskonda ja innustavat õpetajat.

„Saviga tegeldes saad mängida nagu laps. Samas on see nagu teraapia või meditatsioon. Ning see reegel, et sa kunagi ei tea, mis keraamikaahjust välja tuleb, kehtib ka proffide puhul, meiesugustest harrastajatest rääkimata,“ kinnitas Ulvi Pint.

Oma kätega keraamiliste esemete valmistamise rõõmuga on tihti kaasas käinud nende kinkimise rõõm.

„Eriti jõulude ajal oli hea, kui ei pidanud kõiki kingitusi poest ostma. Ise tehtud asi on palju väärtuslikum,“ arvas Ulvi Pint.

Tema osales keraamikaringis juba teist hooaega. „Arvan, et mingi hobi peab inimesel ikka olema, muidu läheb elu igavaks,“ ütles Pint ja lubas järele mõelda, kas läheb sügisel ka kolmandaks hooajaks keraamikaringi. Ühest küljest on kaks aastat juba käidud, teisalt – avastamist on selles valdkonnas veel küll ja küll.

Keraamikaringi on Piret Järv saanud kahel aastal käivitada tänu sellele, et mõne aasta eest osteti Jõgeva kunstikoolile ja noortekeskusele niinimetatud Varaaida projekti rahaga keraamikaahi. „Esimesest keraamikaringist jäi teiseks aastaks õppima vaid üks inimene. Loodan, et tänavusest seltskonnast tuleb sügisel tagasi rohkem inimesi,“ ütles Piret Järv.

Keraamikaringi näitus jääb Betti Alveri muuseumis avatuks 31. maini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus