Keraamik Meedi Ümar õpetas Kääpal savikunsti

Õppepäeva sissejuhatuseks rääkis kunstnik Meedi Ümar iidsest materjalist savist ja selle kasutamisest kultuuriloos. Seejärel jagas ta välja Saksamaalt toodud savi ning koosolijad alustasid praktilise tööga. “Kõige põnevam ongi, kui savi kohe näppude vahele töödelda saan. Tõsisemat tähelepanu ja hoolikust nõuab saviga tegelemisel küllap see, et savi oleks tugevasti kokku surutud ning esemed ahjus ei puruneks,” ütles Saare vallavalitsuse raamatupidaja Piret Kaur, kes oli tulnud õppepäevale koos töökaaslastega.

“Voolisime kausse ja vaase, maju, mitmesuguseid kaunistusi ja päkapikke, millest mõned sõpradele-tuttavatele jõuludeks kingime,” rääkis Piret, kes ühes Tallinna kunstistuudios savist voolimist varemgi proovinud on.

Kääpal elav Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi õpilane Mati Kivi oli võimalusest savist meisterdamisest lausa vaimustuses: “Kui ma koolist koju tulin, palus ema, et ma õppepäevale läheksin ja talle savist midagi ilusat teeksin. Ma mõtlen veel, millega teda üllatan. Õele teen aga karbi.” 

“Olen savi kasutamist kunstipäraste esemete loomiseks  õpetanud mitmetes Eestimaa paikades, seetõttu kogemusi selleks on. Kõigepealt teen kindlaks, palju huvilisi on kogunenud, improviseerin veidi, valin sobiva temaatika ja jagan tegevusjuhised, ” rääkis Meedi Ümar.

“Raske öelda, kellel voolimine seekord kõige paremini õnnestus. Silma hakkas kohe kolm või neli tööd, mis igas mõttes stiilsed. Umbes kuu aja pärast kohtume Kääpal savikunsti õppinutega minu kodukohas Siimustis, kus voolitud esemed ahjus dekoratiivseks põletame,” rääkis   keraamik.

“Kui Kääpal rajati Kalevipoja teemapark, tekkis mõte hakata  siin korraldama temaatilisi õppepäevi käsitööoskustest ja -kunstidest, mida tunti juba Kalevipoja aegadel. Oleme õppinud lambarasvast seebi keetmist,  taimedega lõnga värvimist ja nüüd, sügisel, otsustasime proovida  savi voolimist kui tubast tegevust. Kindlasti korraldame õppepäevi ka edaspidi,” ütles SA Kalevipoja Koda projektijuht Andri Plato, kes oli tulnud savikunstist osa saama koos oma laste Oskari ja Gretaga.

    JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus