Kepikõnd kogub populaarsust

Kalmer Jürima toob Eestisse Järvineni kaubamärke kandvaid käimiskeppe. Ta ütles, et kui mõned aastad tagasi mõõtsid nad kauplustele müüdavaid koguseid kümnetes paarides, siis möödunud aastal sadades ja käesoleval aastal juba tuhandetes paarides. Seega võib julgelt öelda, et igal aastal ala populaarsus pea kümnekordistub. Et Jürima on ja peabki olema hästi kursis ka konkurentide toodete ja läbimüügiga, julgeb ta hinnata kogu kepikõnni varustuse läbimüüki Eestis 5000 paari peale.

Soomlastega võrreldes oleme siiski väga pisikesed tegijad, tuleb nentida. Suomen Latu andmetel tegeleb sealmaal alaga regulaarselt 760 000 inimest.

Alana saigi kepikõnd alguse Soomest. Kepikõndi olid murdmaasuusatajad küll varem kasutanud suvise treeningmeetodina, kuid 1997. aastal esitles suusakeppe tootev firma Exel koostöös Suomen Latuga ala, mis spetsiaalselt mõeldud tervisesportlastele, tuues turule just kepikõnniks mõeldud varustuse ning tutvustades oma filosoofiat ja treeningumetoodikat.

Huvilisi koondavad liidud

Edukas äriprojekt, võime nüüd nentida. Siiski mitte ainult Exelile, sest kus läheb hästi, seal leidub kohe jäljendajad. Nüüdseks on juba paljud tuntud spordikaupu tootvad firmad välja tulnud oma kepikõnnikollektsioonidega ning keppidele mõeldakse uusi naljakaid kujundusi, mugavamaid käepidemeid ja randmerihmu, mitmesugusest materjalist asfaldiotsikuid. Materjalides tõstetakse süsinikusisaldust, saavutamaks kergust jne. Eestlase jaoks on kõige parem käimiskepp ikka kõige odavam ja seda näitab ilmekalt see, millised mudelid paremini müüvad, möönis käimiskeppide maaletooja Jürima.

Tänaseks on 20 riigis, sealhulgas Eestis, loodud kepikõnnihuvilisi koondavad liidud. Kokku moodustavad nad INWA ehk International Nordic Walking Association, mille peamiseks eesmärgiks on kepikõnnikultuuri omal maal levitada, koolitades selleks treenereid ning andes välja trükiseid ja õppematerjale.

Eesti Kepikõnni Liit loodi juba 2003. aasta septembris, kui 27 aktiivset inimest, nende hulgas Mart Siimann, Toomas Savi, Mati Alaver jpt teada-tuntud spordiinimesed, otsustasid alale elu sisse puhuda. Toimus see kõik Käärikul, kust alguse saanud palju muudki positiivset, mis Eesti spordis populaarseks saanud. Liidu patrooniks nõustus hakkama Mati Alaver, presidendiks siinkirjutaja.

Treeningrühmi veel vähevõitu

2004. aastal sai liit ametlikult registreeritud ning valmistati ette 2005. aasta tegevusplaan, mis nägi ette juhendajate koolituse, trükiste ja õppematerjalide väljaandmise, kodulehekülje avamise, rahvusvahelise alaliidu liikmeks astumise, liikmesklubide kalendri koostamise jms. Rahvusvahelisse alaliitu oleme astunud ning ka kodulehekülg on valminud aadressil www.kepikond.ee</A>. 4.-5. juunil on tulemas ka esimesed juhendajate koolitused. Käärikule on oodatud meie liikmesklubide esindajad, kes saavad esimestena Eestis rahvusvahelise kepikõnnikoolitaja litsentsi. Kel huvi selle koolituse programmi vastu, siis lisainfot jagab lähipäevil meie koduleht ja küsida saab ka e-posti teel info@kepikond.ee Kuigi koolitusele on eeskätt oodatud meie liikmed, võivad ka teised, eeskätt aga spordimaailmas hästi orienteeruvad inimesed meiega ühendust võtta.

Lõpuks ka korduma kippuvate küsimuste rubriik. Kõige rohkem küsitakse meilt, kust saab käimiskeppe osta või laenutada ja kus on võimalik leida treeningrühma, kes selle alaga tegeleks. Kasutaks siinkohal tribüüni ja vastaks kiiresti kõigile, kel samad küsimused meeles mõlguvad.

Kepikõndi saab harrastada loomulikult kõikjal, kus üldse käia saab, treeningrühmi on aga kahjuks vähevõitu. Kui kellelgi on mõni stabiilselt koos käiv grupp ning soovite seltskonda juurde, võite sellest meile teada anda ja me edastame selle info oma kodulehel. Koos saab käia aga Kalevite käimissarjas ?Käime Koos!?, mille kohta leiate infot kodulehelt www.kaimekoos.ee ning ka muust meediast.

Sari jõuab pea igasse Eesti maakonda ning seal osalejad ka tervisekäimise olümpiaadile T?ehhimaale, seega tutvu sarja kalendriga ja hakka ka ise kaasa lööma. Mõnel üritusel laenutatakse kindlasti ka käimiskeppe. Müügil on käimiskepid aga juba enamikes endast lugupidavates spordipoodides ? valige hinna ja soovidega kooskõlas olev mudel, võtke kepid kätte ja hakake käima.

REIN RANDVER,
Kepikõnni Liidu president, Riigikogu liige

blog comments powered by Disqus