Keiser saagu oma, nii on mõistlik

„Andke keisrile, mis keisri, ja jumalale, mis jumala oma,“ kõlavad sõnad, mida kuulutatakse enamasti kirikus ning mille autorlust seostatakse ennekõike Jeesus Kristusega. Tema mõte oli, et maise võimuga võiks kõik asjad klaarid olla ja nendega pole vaja oma pead vaevata. Andke ära ja nii oletegi õndsad, võiks kõlada lihtsustatud selgitus.


Päriselus on neid sõnu ikka aeg-ajalt vaja meelde tuletada. Riigi olemasolu meenubki mõnel siis, kui on vaja makse maksta. Oleneb, kuidas ja kui palju on oma tulusid deklareeritud. Mõned saavad ka raha tagasi. Meie riigis on maksud teemaks seetõttu just varakevadel, kui deklareerimise aeg ja tagastamine pihta hakkab.
Sel nädalal tuli maksu-ja tolliametist pressiteade, kus öeldi, kui palju on meie maakonna ettevõtted püüdnud oma tulusid optimeerida ja ametile vähem palgaandmeid edastanud. Kahjuks tulevad need numbrid varem või hiljem siiski välja. Ei õnnestunud kavalus ka meie maakonna ettevõtjatel ja nii tuligi juurde maksta üsna kopsakas summa – 155 000 eurot.
Mida saab 155 000 euro eest avalikus sektoris? Näiteks on Jõgeva valla jäätmekäitluse kulud aastas umbes samas suurusjärgus. Suuri maju ei ehita, kuid väike see summa ka kindlasti pole.
Ühtepidi on maksud alati kõrged. Olgu nad nii madalad kui tahes. Ikka on kurb, kui peaaegu pool tuleb töötaja töö eest riigile peale maksta. Maksudest kõrvalehiilimine on aga seaduse järgi karistatav tegevus.
Et seda jama poleks, on lihtsam maks ära maksta. Jumal on suur ja eks neid teisi asju on ju ka vaja teha, mida maksude eest üleval peetakse. Ja ka ebaõiglus on alati maailmas olnud ning sinna pole miskit parata.

blog comments powered by Disqus