Keha ja meele treening võimaldab päevapingetest vabaneda

Aprill on Jõgeva vallas nimetatud liikumiskuuks. Ühtlasi tähistatakse kogu Eestis ka tööspordikuud, millega ärgitatakse inimesi rohkem liikuma. Neile, kes tahaks päevamuredest vabaneda ja iseendaga kontakti luua, on keha ja meele treening heaks valikuks.


Jõgeval on keha ja meele treeninguteks Virtuses toimuvad pilates ja bodyART, mida treenerina juhendab Maiu Veltbach. Tänavu tähistab ta 15 aastat treeningute andmist.

„Arvan, et pilatesega tutvumine oli mul esimest korda aeroobikatreenerina, kui ühel treenerite ideepäeval tunnis käisin. Pilates hakkas mulle väga meeldima ning edasi võtsin tunde juhendajate käe all Tallinnas. Siis osalesin ühel Võimlemisliidu koolitusel, kus koolitaja avas pilatese tehnika ning põhimõtted, mida trennis jälgida,“ märkis Veltbach.

Liigutamine on oluline

Pilates tähendab süvalihastetreeningut, mille arendas 20. sajandi algul välja Saksamaal, Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides tegutsenud Joseph Pilates. Tema meetod püüab arendada täiuslikku kontrolli keha üle.

Algselt mõtles Joseph Pilates oma harjutused välja treeningumatil sooritamiseks, kuid keha suunamiseks ja treenimiseks töötas välja ka mitmesuguseid mehaanilisi treeninguseadmeid. Kõige tuntum neist on Reformer. Täna tehakse Jõgeval tunde üksnes treeningmatil.

Pilatese tundi iseloomustab ühtlane liikumine ning pikka soojendust ja venitusosa ei ole vaja. „Harjutused toimuvad läbi sirutuse ja hingamise kogu lihaskonnaga. Mina olen harjunud tegema väikese trennitulemise osa, et inimesed pea päevamuredest puhtaks saaksid ning mõtted iseendale koondaksid,“ ütles Veltbach.

Tänapäeva inimesele, kes veedab palju aega töölaua taga istudes, on aga oluline end piisavalt liigutada. „Kehahoiak on oluline, et inimene ei väsiks ära ega vajuks kössi. Istudes kössitame niikuinii. Aga inimene peaks jõudma keha nii sirutada ja hoida, et pingeid ei tekiks,“ sõnas Veltbach, kes lisas, et pilates võiks aidata ka tõsistest vaevustest lahti saada.

„Oleneb vaevusest ja treeningu ülesehitusest, lisaks sellest, palju treeneril inimese jaoks aega on. Rühmatreeningult on seda palju oodata, et kõikidest vaevustest lahti saaks, eriti kui seda pole treeneriga enne läbi arutatud. Pilatese liigutused on sujuvad ja hingamine toetab liikumist ja lihaskonna tööd. Lisaks on harjutust tehes omad põhimõtted, mida jälgida. Tõsisemate probleemide puhul võiksid personaalsed pilatese treeningud päästa vahel ka operatsioonist,“ sõnas Veltbach.

Üheskoos pingutus ja lõdvestus

Ka bodyART treeningud keskenduvad iseendasse vaatamisele ja sügavamale kontaktile keha ja meele vahel.

BodyART-i lõi Robert Steinbacher. Seal treeningus saavad kokku harjutused, mis on koos hingamisega kombineeritud ühtseks tervikuks. Harjutused on mõjutatud nii joogast, füsioteraapiast, erinevatest idamaistest tehnikatest kui ka tavapärasest jõutreeningust, harjutuste sooritamisel järgitakse pingutus-lõdvestus meetodit.

„Kui pilates on rohkem keha kontrollimine, kus paned mõtte sinna, mida keha peab tegema, siis bodyARTis on oluline kogu keha kaasatus. Harjutused on üles ehitatud sellele, et ühte harjutusse on sisse põimitud pingutus ja lõdvestus – ühe liigutusega pingutad lihased ja teisega lõdvestad. Kõik käib läbi hingamise,“ selgitas Veltbach. Treeningus on oluline tunnetada, et just läbi hingamise ja mõtlemise on võimalik oma keha mõjutada.

„BodyART on üles ehitatud rahuliku trenni sisenemise ja keha soojendamisega. Edasi tuleb tulisem osa, kus keha pannakse pingutusseisundisse ja siis on läbi venituste harjutustsükkel ja rahunemine,“ rääkis Veltbach.

Hingamine aitab rahuneda

Ühtlasi kuulub treeningu viimasesse osasse lõpumeditatsioon. Kui alguses võib see treenitavatele võõras tunduda, siis treeneri sõnul inimesed harjuvad ning õpivad endasse vaatama.

„See sõltub sellest, kuidas treener on selle üles ehitanud ja kuidas ta mõtet suunab. Üldistavalt antakse näpunäiteid, millesse enda sees keskenduda või millele mõtteid suunata, et emotsioon kogetust oleks positiivne,“ märkis ta. Just rahulik hingamine aitab pingetest puhastuda ja uuele päevale vastu minna.

Olgugi et me hingame kogu aeg, kulub vahepeal ära sügavam hingamine. „See aitab rahuneda ja keha ning meele kokku tagasi tuua. Olen õpetanud bodyART-i tunnis kolme õhupalli hingamist, kus kolmas õhupall asub ülevalpool kaela. Julgen väita, et just kolmanda õhupalli täitmisega ei ole me harjunud, aga oluline on just peas toimuv puhastada, sest mõte juhib nii keha kui ka järgmist mõtet.“

Lisaks ei saa kiires elutempos keha ja meelt kui tervikut unustada. „Rahmeldame kogu aeg ning seega ongi vaja iseenda juurde tulemist. Sellest ei pruugi esialgu isegi trennis aru saada, kui oluline on endale võetud aeg. Pärast oled selle võrra parem inimene nii iseenda kui ka pere jaoks,“ ütles Maiu Veltbach.

Ka tööspordikuul, nagu igal teiselgi kuul ja päeval aastas, peab Maiu Veltbach oluliseks liikumist ning annab lihtsa nipi, mida saab igaüks kontoritoolil järele proovida.

„Kõige lihtsam harjutus, mis kogu keha aktiveerib on see, kui istuda täistaldadega jalad maas nii, et põlvest ja puusast oleks täisnurk. Siis tuleb tallad maha suruda ja pea õlgade vahelt välja lükata. See lööb vereringe käima,“ rääkis treener. Samas rõhutas ta, et nii nagu igal harjutusel, sõltub ka see palju kehatunnetusest.

Läinud nädala kolmapäeval võisid huvilised Jõgeva valla spordikuu raames koguneda Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumisse proovitundi Move with deepWORK. Valdavalt olid meeleolud positiivsed.

„Inimesed tulid, olid huvitatud ja tegid kaasa,“ märkis treener. „Tunnistan, et ma väga lihtsaid treeninguid enam teha ei soovi, kuigi treenerit hinnatakse selle järgi, kui lihtsalt ta õpetada suudab. Samas julgen tunnistada, et ma ei ole oma treeninguid üldse väga raskelt üles ehitanud. Töötades iga päev kaheksa tundi teises valdkonnas ja mõistes, et ka teistel on igapäevatöö, siis väga keerukas trenn võib tekitada rohkem stressi. Küll aga peab trennis siiski väikest pingutust olema. Rühmatreeningust peaks igaüks midagi saama,“ julgustas Veltbach.

Sellel nädalal ootab kõiki huvilisi bodyART-i proovitreening. „Planeerin tunni, mis oleks pehme ja voolavate liigutustega. BodyART-i võlu seisneb selle mitmekesisuses, sest on palju erinevaid suundasid, mida saab omavahel kombineerida, jäädes treeningu põhimõtete juurde,“ rääkis Veltbach.

Kõik soovijad võivad oma keha ja meele vahel kontakti otsida kolmapäeval Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumis algusega 18. Tund toimub matil, mis peab endal kaasas olema.

blog comments powered by Disqus