Esmaspäeval kogunes erinevatest Eesti muusikakoolidest Põltsamaale 70 keelipillimängijat, 25 kitarristi ning 11 juhendajat, et suvekooli raames ühiselt selgeks õppida kahe kontserdi kava. Aasta-aastalt on Põltsamaa suvekooli geograafia järjest laienenud. Kui algselt oli suvekool mõeldud ainult Põltsamaa muusikakooli õpilastele ning veidi hiljem liideti ka Lõuna-Eesti ringkond, siis tänavu on laagris esindatud muusikakoolid üle kogu Eesti.
Laagriliste päevakava on tihe, kuna õppetöö algab juba kell pool kümme hommikul ja kestab väikeste vaheaegadega õhtuni. Õpilased on jaotatud oskuste ja taseme järgi gruppidesse. Eraldi on tunnid esimesel viiulil, teisel viiulil, esimesel ja teisel t?ellol ning ka vioolal. Kitarrimängijad harjutavad pillimängu samuti gruppidena. Toimuvad ka üldproovid, kus harjutatakse koosmängu orkestris. Kuna laagriõpetajate metoodika on üsna sarnane, siis ei teki kokkumänguga probleeme.
Eripalgeline repertuaar
Lisaks keelpilliosakonna juhile Hiie Taksile dirigeerivad ja juhendavad orkestrit ka Põltsamaa muusikakooli vilistlane, praegune Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpetaja Annela Läänelaid ning Viljandi Muusikakooli õpetaja Sirje Rein. Kitarriste juhendab klassikalise kitarri õpetaja Kristo Käo ning Julia Kahro, jazzkitarrimängijaid juhendab Reigo Tõnisson. Dirigent Annela Läänelaiu sõnul laagris siiski mänguoskust ei lihvita, vaid õpitakse selgeks lugusid. Eesmärgiks on käsitleda muusikaliselt paljusid erinevaid ajastuid ning lugude valik on selline, et kõik õpilased oleksid võimelised neid mängima ? on nii lihtsamaid kui ka raskemaid palu. Läänelaiu sõnul on kitarridega koos töötamine ääretult huvitav ja mitmekülgne.
Siiski pole Põltsamaa suvekool ainukene üleriigiline keelpillilaager Eestis. Analoogne laager peetakse ka Värskas ning Haapsalus. Värskas on tegevus suunatud just soolomängule, mis pole kõigi pillimängijate eesmärgiks, Haapsalu laager on mõeldud juba professionaalsetele muusikutele. Põltsamaa suvekool on eriline selle poolest, et siin pannakse rõhku just orkestrile. Muusikakooli direktori Anne Kausi sõnul on see oluline nendele õpilastele, kelle koduses muusikakoolis õpib vaid paar viiuldajat ja kellel pole võimalust orkestrikoosseisus mängida. ?Põltsamaa suvekool annab suurepärase orkestrikogemuse,? kinnitas Kaus. Suvekool on põhiliselt keskendunud lastemuusikakooli keskastmele, kuid laagriliste hulgas on ka nooremaid ja vanemaid muusikaõppureid.
Rahval huvi suur
Suvekooli esmane eesmärk on õpetada lastele selgeks kontserdi repertuaar, kuid vaatamata tihedale töögraafikule toimub laagris ka tavapärane seltsielu. Teisipäeval korraldati rebasteõhtu, kus vanemad laagrisolijad uustulnukad vääriliselt põliste suvekoolilaagriliste hulka vastu võtsid. Lisaks sellele on tavapärane, et öörahu algab kell 22.30 ainult kirjade järgi. Direktor Anne Kaus selle üle ei pahanda, kuid paneb õpilastele siiski südamele, et ööund peaks olema vähemalt viis tundi, et järgmisel päeval proovides virge püsida. Ette on tulnud ka öiseid pasteerimisi, kuid suuremat tüli nendest tõusnud pole.
Kuigi laagriliste arvu kasv peaks olema rõõmustav fakt, on direktor siiski pisut mures, sest muusikakooli ruumid pole kummist ja orkester ei taha sinna täies koosseisus ära mahtuda. Sama kehtib ka täna antava kirikukontserdi kohta, sest ka kirikusse ei mahu ligi 100-liikmeline orkester ära. Seevastu püütakse laupäeval kultuurikeskuses antaval kontserdil esineda täies koosseisus. Üks väga positiivne aspekt on direktori sõnul suur huvi suvekooli kontsertide vastu. Igal aastal on publikut peaaegu täismaja. Anne Kausi sõnul tullakse talle isegi tänaval ligi ja päritakse kontsertide toimumisaega. Selleaastane kirikukontsert algab täna kell 19.00 ja kestab umbes tunni. Suvekooli lõppkontsert, mis toimub Põltsamaa kultuurikeskuses laupäeval kell 16.00, tõotab tulla kirikukontserdist mahukam.
EILI KOITLA