Kaunid kodud ilmestavad maaelu

Pühapäeval külastas Jõgevamaad president Alar Karis, kes autasustas „Eesti Kaunis Kodu 2022” konkursi laureaate ning tutvus Mustvee linnas kohaliku eluga. Käis turuplatsil ja suhtles sealsete inimestega. Positiivseid emotsioone jagus küllaga.
Presidendile avaldas eeskätt muljet vaatepilt Jõgeva- ja Tartumaal, mis igal pool teede ääres avanes. Kõikjal püüdsid pilku korrastatud elamised ja ilusad aiad. Sügisene loodus lisas kõigele sellele veel oma huvitavaid värvitoone.
Võiks öelda, et kodukaunistamise konkurss rõhub üksnes välisele ilule – kui valitakse välja üks või mõni kaunis kodu, siis jääksid teised, sugugi mitte vähem korrastatud majapidamised, justnagu tahaplaanile, need jäetakse justkui tähelepanuta. Kuid see on ainult üks viis asjadele vaadata.
Teisest küljest oli kogu ürituse „Eesti Kaunis Kodu” mõte hoopiski see, et tõsta esile seda, kuidas Eesti (ja maaelu väljaspool pealinna Tallinna) muutub aasta-aastalt järjest kaunimaks. Ajad, kus ühismajandite lagunemise järgselt suured tootmishooned hooleta jäeti ja talupidamised tühjaks ja maad sööti jäid, kuna inimesed kolisid ära Tallinnasse või läksid Soome tööle, hakkavad vaikselt mööda saama.
Selle üle, et inimesed tõstavad ausse kodude ja aedade kaunistamist, tuleb üksnes rõõmu tunda. Küllap näeb ka vabariigi president, et ühe iseseisva riigi puhul on olulisel kohal tasakaalustatud ja ühtlustatud areng, kus oluline pole üksnes kõrghoonete ehitamine suurlinnades, vaid ka see, et ka maal oleksid korras/hooldatud teed ja kaunid majapidamised.

blog comments powered by Disqus