Kaugele siirdunud jäävad kodumaale truuks

Põltsamaalt Hispaaniasse elama läinud perekond Uusküla on end päikese all sisse seadnud ning avanud eestimaist toitu pakkuva kohviku. Lisaks sealsete klientide jaoks eksootilistele kiluleibadele ja kartulisalatile on kohviku menüüs ka eestipärane õlu ja naps ning telerist näeb eestikeelseid saateid. Kuigi ettevõtlik perekond enam tihti Eestisse ei satu, jäävad nad toidupoolist ja kultuuri pakkudes oma kodumaale ja ka maakonnale truuks.

Kui tavaliselt nähakse välismaale siirdujates majanduspagulasi, kes end kodumaal liigväikese raha eest teostada ei taha, siis tegelikult ei hinnata panust, mida nad välismaal elades Eestile lisada võivad. Meie sportlased muudavad Eesti rohkem tuntuks. Kuidas muidu teaks Jaapani või USA kodanik, et kusagil maakeral on tilluke Eesti, kus elab küll vaid 1,3 miljonit inimest, kuid kellel on oma keel ja kultuur, kui meid ei esindaks sportlasena Saskia Alusalu või näitlejana Artur Rehi, kellel on Ameerikas omandatud näitlejadiplom? Kuidas muidu teaks hispaanlane, et Eestis süüakse pidupäevadel kartulisalatit ja kiluleiba? Ega teakski.

Majandus- või kasvõi kliimapaguluses võiks näha head viisi oma kodumaale või -maakonnale reklaami teha ning ennast näidata, sest oma kodumaa toit, väljapaistev spordisaavutus või edukas ülesastumine kinolinal saavutab rohkem, kui mainekujundajad iial rahvusvahelises plaanis teha oskaksid.

Leidkem oma maakonna inimesed välismaal üles, küsigem, kuidas neil läheb ja millega nad tegelevad. Sellest võiks saada hea maakonna edulugu.

blog comments powered by Disqus