Kaubi Farmid plaanib laiendada seafarmi

Osaühing Kaubi Farmid plaanib Puurmani lähedal Altnurga külas laiendada seafarmi nii, et praeguse 762 emise asemel saab ettevõte tulevikus pidada seal 1650 emist.

 

Rekonstrueeritav farmiosa võib maksma minna kümne miljoni krooni ringis. Kui palju inimesi võiks tulevikus farmis tööd saada, ei osanud firma esindaja Alar Põldmaa veel täpselt öelda. Tema kinnitusel püütakse personal leida kõigepealt lähiümbrusest. 

Kaks hoonet renoveeritud

Praegu on lautades reaalselt täidetud 457 emisekohta, põrsaid on lautades 1562. Nuumsigu selles farmis ei kasvatata. Põrsad müüakse samadele omanikele kuuluvale Laevas tegutsevale Aiu Põllumajandusosaühingule. Praegu müüb Puurmanis Lillevälja kinnistul asuv farm Laevasse keskmiselt 250 põrsast kuus, see number on suurenemas.

Kinnistul paiknevatest hoonetest on praeguseks kaks juba renoveeritud. Kahest hoonest on püsti vaid karkassid, need tuleks samuti renoveerida. Kompleksi ühendavas hoones on renoveeritud olmeruumid. Lisaks võib kompleksi juurde ehitada veel kaks sama suurt lauta, kui on juba olemas. 

Sõnnik läheb põldudele

Farmi laiendamiseks on ettevõte tellinud keskkonnamõjude hindamise Estonian, Latvian & Lithuanian Environment (ELLE) OÜ-st. Keskkonnamõju hindamise algatas Puurmani vallavalitsus. Avalikul arutelul tutvustas plaane firma esindaja Ellin Unt.

Sõnniku plaanib arendaja laotada Laeva valda samale omanikule kuuluvatele või nende käes rendilepingu alusel majandada olevatele põldudele. Puurmani vallas teisipäeval peetud avalikul arutelul osalenud Jõgevamaa keskkonnateenistuse keskkonnakorralduse spetsialist Helen Manguse tundis huvi, kuidas on ettevõte korraldanud sõnnikuveo Laevasse, arvestades, et farm jääb tiheda liiklusega Tallinna-Tartu maantee äärde.

Alar Põldmaa sõnul pole nad seni vedelsõnnikut vedanud, sellepärast tuleb kõik läbi mõelda. Ta lisas, et nende ettevõtete põlde harivad võimsad Lääne päritolu traktorid, enamasti Massey Fergussonid, millede liikumiskiirus on küllalt suur.

Farmi lähedal elavaid inimesi häirib seakasvatusest tulev hais. Farmi laiendamine ei tähenda, et haisu tuleb rohkem, sest arendaja kasutab parimat võimalikku tehnoloogiat. Kui palju laiendus võib mõjutada läheduses elavaid inimesi, pole veel teada. Täpsemad andmed selguvad siis, kui on valminud keskkonnamõjude aruanne. Fakt on, et lõhnata taoline ettevõte eksisteerida ei saa. Seafarm on Lillevälja kinnistul olnud aastakümneid ja jääb sinna ilmselt ka kauaks.

Jõgevamaa keskkonnateenistuse juhataja Rainis Uiga hinnangul on tegemist väga põhjaliku programmiga.

Keskkonnamõjude hindaja koostab keskkonnamõjude aruande, mis samuti avalikkusele välja pannakse. Kui aruanne on heaks kiidetud, esitatakse see järelevalvajale, kes kas kiidab selle heaks või ei kiida. 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus