Kassinurmes süüdati muinastuli

Kassinurme mägedes süüdati esmaspäeval, Võidupüha eelõhtul pidulikult muinastuli, mis sai üheks lätteks ühtsele võidutulele, mille Kaitseliidu malevate esindajad Võidupühal võidu- ja jaanitulede süütamiseks kõigisse maakondadesse viisid.

Muinastule süütamise tseremoonia algas Kassinurme hiies, kus meenutati muinasaega, mil meie esivanemad veel metshaldjatega suhtlesid ja omaenda maausu jumalaid kummardasid.

Hiiest liiguti edasi nn kotkapuu juurde, kus nüüdsest seisab suur kivi Eesti kaarti kujutava pronksplaadiga. Kaardil on tähistatud Eesti muinaslinnade asukohad. Plaadi annetas Jõgevamaale Kaitseliit. Kivilt eemaldasid katte Jõgeva maavanem Aivar Kokk, Jõgeva vallavanem Saima Kalev ning Jõgeva linnapea ja linnavolikogu esimees Viktor Svjatõšev ja Ants Prii. Kivi pühitsesid EELK Tartu praostkonna praost Joel Luhamets ja Kaitseliidu peakaplan Aivar Sarapik.

Edasi liiguti tantsuplatsile, kus maavanem andis Kaitseliidu Jõgeva maleva pealikule kapten Janno Rosenbergile üle maavalitsuse ja OÜ Moreen kingituse — maleva uue lipu. Tseremoonia jätkus linnuseorus, kus Jõgeva II rühma noorkotkad Siim Lauri, Kristo Kiisler, Kermo Kiisler ja Argo Mürk ning Rakke rühma noorkotkas Mairo Viilukas süütasid oma Kaitseliidu Jõgeva maleva liikme Alder Gustke juhendamisel muinastule. Tule süütamiseks kasutasid noored looduslikke vahendeid: puupakku, puupulka ja seda pöörlema panevat vibu.

Kaunist tseremooniat ilmestasid rahvamuusik Triinu Tauli helletused, Jõgeva meeskoori Mehis ja Jõgevamaa Noortemeeskoori laulud ning folklooriseltsi Jõgevahe Pere naisrühma, Laiuse naisrühma Meie Mari ja Jõgeva segarühma Kaaratsim tantsud. Vahetekste esitasid Janek Varblas Jõgeva Linna Teatrist ja Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter, kes oli üksiti kogu tseremoonia stsenaariumi autor ja lavastaja.

Kassinurme mägedes süüdatud muinastule viisid Kaitseliidu peakaplan major Aivar Sarapik ja Kaitseliidu peastaabi avalike suhete osakonna ülem kapten Neeme Brus Tallinna, kus see Vabadussõja võidusamba avamise tseremoonial liideti Tori kirikus ja Võnnu lahingu paigas süüdatud sõjameeste mälestustulega ühiseks võidutuleks, mis samal ööl tagasi Jõgevamaale, täpsemalt Laiuse kirikusse jõudis.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus