Kassinurmes avati maatarga onn

Kui varem rääkiski Eesti ja Jõgevamaa metsaseltsi esimees Kaupo Ilmet kavatsusest püstitada Kassinurme mägedesse maavanema maja, siis hoone valmides tituleeris ta seda pisut tagasihoidlikumalt maatarga onniks ? arvatavasti selleks, et keegi ei hakkaks rajatist tänapäevase maavanema institutsiooniga seostama. Kuigi maavanemal teatud roll ehitise sünniloos on: raha taotleti selle ehitamiseks kohaliku omaalgatuse programmist ja nende summade jagamisel on üheks olulisemaks otsustajaks maavanem. Lisaks maatarga onnile püstitati Kassinurme mägedesse sama projekti raames uus kiik. Palkmajake läks maksma 33 000, kiik 10 000 krooni. Ehitajateks olid Paul Pinka, Erich Kalda ja Mati Innos koos vabatahtlike abilistega.

“Kuigi maatarga onn täidab tulevikus kindlasti ka praktilisi ülesandeid külaliste majutuskoha või nõupäeva pidamise paigana, sai see püstitatud põhiliselt ikkagi selleks, et tänapäeva inimene saaks näha, missugune nägi välja eestlase eluase tuhatkond aastat tagasi,? ütles Kaupo Ilmet. ?Praeguse Viljandimaa territooriumil asunud Lõhavere linnusest oleme siia linnusefragmendi ja maatarga onni püstitamisel lähtunud sellepärast, et sealse linnuse kujust ja konstruktsioonist on tänu põhjalikele arheoloogilistele väljakaevamistele päris hea ülevaade. Siin, Kassinurmes on arheoloog Ain Lavi juhtimisel kaevatud vaid niipalju, et kindlaks teha linnuse vanus.?

Palgid olemas, raha vajaka

Kui Lõhaveres paiknes maavanema tare linnuseõuel, siis Kassinurmes tuli see paigutada pisut eemale metsa alla: kuigi linnus on jõudsalt laienemas, oleks tare ikkagi vaat et pool õue enda alla võtnud ja muudeks tegevusteks liiga vähe ruumi jätnud. Tegevust siin aga jätkub, sest seikluslike rollimängude mängijad ja eksperimentaalarheoloogiast huvitunud on Kassinurme mäed vägagi omaks võtnud.

“Igal nädalavahetusel käib siin noori vabatahtlikke kogu Eestist linnuse edasiehitamiseks palke koorimas,? tõdes Mati Nuut MTÜst Kalevite Kange Rahvas, kes on üks Kassinurme teemapargi rajamise mõtte algatajaid.

Kui materjalimure sai tänu sellele, et Riigimetsa Majandamise Keskus palke juurde lubas, murtud, siis rahamure on endiselt suur.

“Vabatahtlikku tööjõudu on linnuseehituseks kasutada küll, aga meistritele tuleb siiski palka maksta,? ütles Kaupo Ilmet. “Ning tööd on siin veel päris palju ? nii seinte ülesladumisel kui ka katuste mätastamisel.?

Vägev võim

Linnuse uude ossa saab suuremate sündmuste ajal sisse seada meistrite töötoad, kus saab kätt proovida muistsel viisil relvade, ehete, rõivaste jms valmistamisel. Linnuse lähedale on kerkimas ka sepapada.

Pooleteise kuu pärast, 20.-22. juulini toimubki Kassinurme mägedes taas muistse maailma pidu ehk Mütofest, kuhu on oodata suurt hulka muinasaja- ja mütoloogiahuvilisi ning põnevaid ansambleid nii meilt kui ka mujalt. Lähemat infot festivali kohta saab kodulehelt www.mytofest.ee.

“Välismaised muusikud, kes mullusel Mütofestil käisid, olid Kassinurme mägedest igatahes suures vaimustuses,? ütles Mati Nuut. “Selle paiga võim on vägev.?

Küllap kulub Mütofesti ajal marjaks ära ka maatarga onn, mille ukse kohale Kassinurme kuningaks kehastunud Andrus Rootsmäe avamispäeval mõõgaga risti lõi ? selleks, et hoida seda tuleroaks ja vaenlaste kätte sattumast. Maavanem Aivar Kokal oli au heisata tare seinal maakonna lipp ja süüdata peerg tares seisvas pilakus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus