Kaskineni linna esindajad peavad Kesk-Peipsi sadamate projekti eriliselt perspektiivikaks

Möödunud talvel külastas Jõgevamaa delegatsioon seoses Kesk-Peipsi sadamate projekti teostamisega Kaskineni linna. Nüüd kutsuti selle  esindajad vastuvisiidile.

Kaskineni linnavolikogu esimees Carl Gustav Mangs, linnavalitsuse esimees Tauno Sarja, linnapea Marlene Svens, sadamakapten  Timo Onnela ja linnasekretär Margit Kaseva tutvusid eile  tulevaste Peipsi sadamate territooriumidega Mustvees ja Omedus. Nad olid külalisteks ka Puurmanis toimunud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse koosolekul, kus jagasid oma kogemusi  tööst väikelinna elu edendamisel.

Kaskineni linnapea Marlene Svensi sõnul asub nende linnas Soome suurim kalasadam. ?Meie linna majandusliku arengu tagaski suuresti sadama valmimine. Kui  varem olime Soome vaesemate, siis praegu juba rikkamate linnade hulgas. Sadamasse on investeeritud 15 miljonit Eurot. Sadama rajamine võimaldas Kaskineni ehitada ka tselluloositehase.?

Sadamakapten Timo Onnela sõnul alustati Kaskinenis sadama väljaehitamise suuremate töödega 1997. aastal. ?Kui varem oli sadamakai 250 m, siis nüüd on see kilomeetripikkune.  Aasta vältel veetakse läbi sadama 25 miljonit tonni kala,” rääkis Onnela.

Kaskineni linnavolikogu esimees Carl Gustav Mangs peab sadamate ehitamist Peipsi äärde perspektiivikaks ettevõtmiseks ?Selle projekti õnnestumise eelisteks on Peipsi järv oma kalavarudega ja samuti Venemaa naabrus. Majandussuhete loomisel tuleb koostöösse Venemaaga igati julgelt suhtuda,” märkis ta ja toonitas, et väga oluline on ka sadamate rajamisest huvitatud sihtgrupi väljaselgitamine ning riigiasutuste omavalitsuste ja ettevõtjate koostöö.  ?Omavalitsusele ei too sadama ehitamine mingit riski, piirkonna käekäiku see ettevõtmine igal juhul ei pärsi. Küll aga võivad probleemid majanduse arengus tekkida siis, kuid sadam ehitamata jäetakse. Oleksin ma Mustvee või Kasepää volikogu esimees, toetaksin igal juhul sadamate ehitamist.” 

 ?Seoses Kesk-Peipsi sadamate projektiga on Kaskineni linna kogemustest palju õppida. Eeskuju tasub võtta sealsete omavalitsuste otsustamisjulgusest ning opositsiooni ja koalitsiooni koostöövalmidusest regiooni arengut oluliselt mõjutavate otsuste vastu võtmisel,” ütles Jõgeva maavanem Aivar Kokk.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus