Käsitöölaadal oli ostuhuvi varasemast leigem

Möödunud laupäeval peeti Põltsamaa kultuurikeskuses traditsioonilist jõulueelset käsitöölaata, kus oli oma kaupa pakkumas käsitöötegijaid nii Põltsamaa linnast ja lähiümbrusest kui ka mujalt Eestist.

Põltsamaa Käsiteokoja perenaine  Katre Arula  lausus, et nad on ju käsitööettevõtjad ning peavad tegutsema selle nimel, et oma tööga ennast ära majandada. “Siia laadale tulime hea meelega. Eks siinne laat ongi meie jaoks palgapäev,” rääkis Katre Arula. Käsiteokoja perenaise sõnul on nende eesmärgiks pakkuda ise valmistatud või Põltsamaale iseloomulikke käsitööesemeid. “Seepi ei valmista me küll ise, kuid roosi- ja veiniseep on valminud meie idee järgi,” rääkis ta. “Ei mäletagi enam täpselt, mitu korda  ma siinsel laadal olen käinud, aga ma püüan siin inimestele pakkuda alati midagi uut ja põnevat. Tahame laadalisi iga kord uute esemetega üllatada,” lisas Katre. Seekordsel laadal kujunesid Põltsamaa Käsiteokoja müügihitiks kindakirjalised helkurid ning kindakirjalised vööd ning prossid. Uue kaubana pakuti ka salle.  

Meeldiv hobi

Pärnust saabunud Sulev ja Aili Saarna rääkisid, et tulid käsitöölaadale hea meelega, sest teavad Põltsamaad kui tugeva traditsiooniga käsitöökantsi. Aili Saarna ütles, et Põltsamaa on väga ilus linn. Suvel käisid nad oma tooteid pakkumas Põltsamaa lossihoovis peetud käsitööpäeval. Pärnakad müüsid laadalistele lapitehnikas tooteid ning tikandiga ja vateeritud voodikatteid.

Sulev Saarna sõnul pole käsitöö nende perele siiski leivatöö, vaid pigem hobi, mis argirutiinile vaheldust pakub. Perepea kinnitas, et talle meeldib väga laatadel käia.

Põlvast mitmesuguseid ürdisegusid toonud noore mehe Reno Veski sõnul sobivad ürdisegud nii soojade roogade kui külmkastmete maitsestamiseks. Samuti pakkus ta laadalistele ürditeed ning meresoolaga maitsestatud ürdisegusid. Pakutava kauba hulka kuulusid ka gurmeehoidised erinevatele liharoogadele, mille hulgast võis  näiteks leida hoidiseid nimetusega “Sibula särts”, “Tuline amps”, “Sibula marmelaad” ja muu sarnane. Pakutavate toodete seast võis leida ka maitsemoose, näiteks jõulumoosi ja talvemoosi.

Praegu Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis toiduainete töötlemist õppiva noormehe sõnul ei välista ta võimalust, et hakkab edaspidi ka ise millegi taolisega tegelema, milles ta praegu oma sugulasi abistab. Üllatusena tunti tema pakutavate toodete vastu väga suurt huvi.  

Mugav, praktiline ja kestab kaua

Pajusi vallas asuva Metsakolli talu perenaine Kadri Vahesalu oli laadal linaste riideesemetega, samuti müüs ta  nahast mütse ning veste. Kadri Vahesalu sõnul on inimesed hakanud üha enam aru saama sellest, mis on mugav, praktiline ning kestab kaua.

Jõuluaeg on käsitöötegijate jaoks kiire, seepärast oli Kadri “teine pool” samal ajal käsitöötooteid müümas Soomes Haminas.

Metsakolli talu perenaise sõnul on soomlaste käsitööhuvi võrreldav Eestiga, sest pealinnas Helsingis on huvi käsitöötoodete vastu leige, kaugemates paikades hoopis suurem. Pajusi vallas tegutsevad Olvi ja Jüri Lugus Kubja mesindustalust rääkisid, et seekordsel laadal on inimeste huvi mee ostmise  vastu võrreldes aastataguse ajaga vähenenud. Jüri Luguse sõnul ostetakse mett vähem ühelt poolt seetõttu, et tänavu oli hea meeaasta, teisalt annab tunda masu. Kuid ega nende müügilauast lihtsalt mööda ka jalutatud. Olvi Luguse sõnul müüvad nemad mett enamasti otse kodunt.  

Omatehtut võib ka kinkida

Põltsamaalt pärit Marika Müür müüs heegeldatud ümbrisega  patju, kootud ning heegeldatud salle ning linikuid, kootud salle, samuti siidsalle ja -lipse. Tema sõnul ei ole tänavune müügiaktiivsus võrreldav aastataguse ajaga ja tema hinnangul võib ostjate aktiivsust keskpäraseks pidada. Ta märkis, et paljud inimesed teevad ise käsitööd ja seetõttu käivad laadal ainult vaatamas, millega teised tegelevad.  Käsitöömeister kingib ka ise tuttavatele jõuluks omatehtud esemeid.

Sauelt Põltsamaale lambanahku ja puidust mänguasju müüma tulnud Meelis Elias lausus, et talle laadal meeldib. Käsitöölisena valmistab ta puidust tooteid, mille hulgas on mänguasju, puidust köögitarvikuid jm. Temagi tõdes, et ostmine on võrreldes varasemate aastatega tagasihoidlikumaks jäänud.

Ivi Põder  müüs laadal Võhmas valmistatavat keraamikat ja küünlaid. Võhma toodangu vastu oli laadal elav huvi.  Võhma esindaja sõnul osales küünlatehas Põltsamaa laadal teist korda. Võhma tooteid müümas olnud Anni Kivi lausus aga, et keraamikatoodete autor ongi tegelikult Ivi Põder.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus