“Kindlasti ei piisa edu saavutamiseks ainult vägevast jõust, raskejõustikus on vaja ka mõistust,” ütles rammumehevõistluse peakorraldaja Sulev Märss Sadalast, kes oma jõu, osavuse ja taiplikkusega eri värvi medaleid ja karikaid võitnud.
Sulev Märss on tugevaks meheks saanud enda arvates suuresti maatööd tehes. “Raha oli vaja teenida ja töötasingi suvevaheaegadel majandites.
Raskejõustikuga hakkasin tõsisemalt tegelema Väimela Sovhoostehnikumis. Üks esimesi võite tuli kaheksakümnendate aastate algul Eesti koolinoorte meistritiitlina,” rääkis ta. 1992. aastast on Sulev Märss edukalt võistelnud Eesti Rammumehe võistlustel, samuti kuulusid talle esikohad kaitsejõudude ja piirivalvurite jõuproovidel. 1999. aastal saavutas ta neljanda koha Poola lahtistel sumovõistlustel ning on jõudnud teistegi väärikate sportlike tulemusteni.
“Raskejõustikus meeldib mulle selle spordialaga tegelevate meeste seltskond. Suured ja vastupidavad mehed on rahuliku iseloomuga ja soliidsed, suhtuvad lugupidavalt nii endasse kui ka oma konkurenti,” rääkis Sulev Märss. Tema sõnul ei saa aga võidukaks raskejõustiklaseks ainult rammu ja treenitud kehaga. “Tarvis on ka mõtelda osata. Ka tippsporti jõudnutel on tulnud kaotada. Näiteks Barutogi on kunagi minu ja Madis Õunapuu käest võistlustel õppust saanud,” tunnistas rammumees.
“Sooviksin, et Eestimaal püsiks Kalevipoja vaim,” vastas Sulev Märss küsimusele, mis ajendas teda Kalevipoja Kala- ja Veefestivali ajal rammumehe võistlust korraldama. Et Jõgeva maavalitsus oli just otsimas meest, kes sellist võistlust korraldama asuks, sujus vastastikune koostöö suurepäraselt.
“Sel võistlusel võivad osaleda kõik sportlased Eestist ja välisriikidest, kodukohast ja kodakondsusest olenemata. Eelvoorudes võisteldakse kivide kandmises. Tuleb kanda viie erineva raskusega kivi ja tõsta aja peale alusele. Samuti on eelvooru alaks palgi kantimine, kus võistleja seisab lamava palgi otsa juures ja alustab kohtuniku stardikäskluse peale palgi kantimist üle otsa. Finaalis konkureeritakse palgi surumises, ligikaudu 15-kilogrammise kivi viskamises, kusjuures viske sooritamisel ei tohi teha enam kui 180-kraadilist pööret, ning lauakoorma vedamises. Ühte lauatihu peab vastava aluse peal 10 meetrit vedama. Jõudes üle 10 meetri märgi, tuleb võtta teine köis ja tõmmata koorem tagasi stardikohta,” kirjeldas rammumeeste jõukatsumise eestvedaja reedel toimuvat võistlust. Seljas on võistlejatel festivali logoga särgid.
Sulev Märss rääkis, et Kasepääle on võistlema tulemas mitmeid kuulsaid Eesti raskejõustiklasi nagu Gert Gorsanov, Meelis Pungits ja Mario Sild. Peakohtunikuna jälgib võistlust raskejõustiku professoriks kutsutud Margus Pärsik, kes on mitu korda jõudnud võistluste Eesti Rammumees esikolmikusse ja Äksi kihelkonnapäevadel korduvalt Äksi Ässa tiitli võitnud. Võitja saab auhinnaks puuskulptuuri “Mõõga ja kalaga”, mis meisterdati hiljuti Saarel kunstiüritusel Kalevipoja puusse raiumine. Rahaliste preemiatega autasustatakse kõiki kümmet finaali jõudnud osavõtjat.
“Kindlasti ammutavad võistlejad energiat pealtvaatajate ergutushüüetest, mistõttu loodan, et kalevipojalike rammumeeste väljaselgitamist tuleb vaatama palju inimesi. Väga hea, kui see võistlus kujuneks traditsiooniks ja miks mitte ka Eesti meistrivõistluste üheks etapiks,” märkis entusiastlik raskejõustiklane Sulev Märss.
JAAN LUKAS