Kasepää rahvamajas etendati mardipulma

Kasepää rahvamaja perenaise Margit Kingsepa sõnul külastas Peipsi-äärset piirkonda paarkümmend tudengit, kes tutvusid kohalike kultuuriväärtustega, jooksid mööda Kasepää valda marti ning etendasid rahvamajas esivanemate kombestiku kohaselt pulma.

“Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kolmanda kursuse huvijuhid ja kultuurikorraldajad käisid Mustvees ja Raja külas seoses koolitööga. See, et me just sinnakanti läksime, oli minu idee ? ei ole ju paljud noored seda huvitavat kohta enda jaoks veel avastanud. Päev algas meil ekskursioonidega Mustvee vanausuliste muuseumi ja kirikusse, külastasime ka Raja palvelat,” ütles ürituse eestvedaja, üliõpilane Priit Noorhani.

Mardipulma peeti vanasti peamiselt Lääne-Eestis. Pulma kutsuti ka pered, kellelt oli ande saadud. Peo ajal jäljendati pulmi, valiti pruut ja peiu ning mängiti maha suurem osa pulmakommetest. Üldiselt tehti mardipulmadeks ohtralt sööki ja varuti mardiõlut, lauldi ja tantsiti uuemaid seltskonnatantse, mängiti mänge ja jäljendati pulmanalju.

“Pulmas valiti pruudile vanemad, pruutneitsid, peiupoisid ja kõik teised, kelleta üks korralik pulmapidu toimuda ei saa,” ütles Kingsepp. Üllatuseks avastas külarahvas, et valgesse riietatud pruuti kehastas hoopis noormees ? nii pidi mardipäeva aegu kombeks olema.

Rahvamaja perenaise sõnul lõid ka kohalikud elanikud pulmapeos kaasa ning üritus meeldis rahvale väga.

Enne pulmapidu jooksid tudengid külas marti, peredes võeti sante, kes nii laulsid, tantsisid kui vana kombe kohaselt karja- ja viljaõnne soovisid, väga hästi vastu. Külaelanike poolt heldelt jagatud annid pandi kõigile maitsmiseks ?pulmalauale?.

Õhtu jätkus pillimängu, laulu ja tantsu saatel. Lisaks külaliste esinemisele mängis Kasepää küla mees Raimond Laats kannelt ja viiulit.

“Kultuuriakadeemia tudengid tahtsid ise pulmakombestikku tutvustama tulla ja samas ka meie piirkonnaga tutvuda ning võtsid meiega ühendust,” ütles rahvamaja perenaine. Et selline tore ettevõtmine nii külalistele kui ka kohalikele elanikele väga meeldis, tahetakse vanu traditsioone tutvustavaid üritusi korraldada ka edaspidi.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus