Kas tulevik on tume?

Angela Saksing, Martini ema Sadalast:

?Kui siht silme ees, kuhu tahad jõuda, siis pole tulevik sugugi tume. Eks meil kõigil ole vahel ka pilvisemaid hetki ja päevi, aga olen sellest niimoodi üle saanud, et süüvin endasse, mõtlen ja arutlen ning asjad saavadki nagu iseenesest jälle korda. Paljude inimeste häda on selles, et nad ei oska nautida olevikku, vaid elavad ainult tulevikus. Mina ei orienteeri oma elu ainult rahale ega looda ainult riigi peale. Loodan enda ja perekonna peale, sest pere on mulle väga tähtis ja naudin iga hetke, millal saan koos lapsega olla. Perekonnas näengi tulevikku. Tulevik saab tume olla ainult kurjategijatel ja kibestunud inimestel, kes näevad elu vaid tumedates värvides.”

Remo Ani, ehitaja Põltsamaalt:

?Ei oskagi täpselt öelda, kuid loomulikult tahan, et see oleks helge. Ega oma tulevik pole üksnes enda teha, vaid see sõltub paljuski sellest, kus me elame. Rohkem sõltub see riigipeast ja valitsusest, kes võtab vastu otsuseid, mis meie elu puudutavad. Kui nad arvavad, et just nii peab tegema, siis miks mitte ? me ju ise valisime nad riiki juhtima. Tulevikku ei taha ma liiga keeruliseks ajada ja ega need maieelsed sündmused Tallinnas mulle kaugeks  ka jäänud, kuid pronkssõduri pärast siia tulnud duumasaadikud olid nagu naljahambad. Euroliitu minek annab vähemalt minu pere tulevikule kindlustunnet. Muidugi, laamendajad ja pätid võivad seda veidikeseks ajaks tumedamaks muuta.?

Ants Villemsaar, valvur Jõgevalt:

?Enam ei saa ju nii olla, et minu ja meie riigi tulevik oleks tume. Juba seepärast, et  meie valitsust juhib Ansip, mitte Savisaar. Minu arvates oleks sellele kohale sobinud ja valitsuse juhtimisega hakkama saanud ka Laine Jänes. Soomes ja Lätis juhivad riiki ju naisterahvad. Meie poliitikaga ja Euroliitu minekuga olen üldiselt rahul, kuid talumehe tulevikku see veidi ähmastab. Olen näinud küüditamist ja sedagi, kuidas võeti meilt maa, loomad ja isegi kanad. Minu kodutalust tehti kolhoosi vasikalaut. Üks lehm meile siiski pere toitmiseks jäeti ja eks piimast saime natuke elamisrahagi. Euroliidus olles võib ühe-kahe lehma ja väiksema talumaa harimine  olla vaid hobi, mille eest pead maksma.?

Toivo Eerik, FIE Jõgevalt:

?Tulevik on alati sõltunud inimesest endast. Natuke ka tööandjast, sest tööta pole tulevikku. Kui mõni mees ütleb, et ta on töötu, sest ei hakka väikese palga eest tööd tegema, siis pole see põhjendus. Lontrused, kes ei viitsi tööd teha või on oma tervise maha joonud, süüdistavad ainult ühiskonda. Tööpuudust meil tegelikult pole ja kes tahab,  leiab ikka tööd. Tulevik sõltub suuresti Riigikogust, nemad peaksid seal tööd tegema, mitte kemplema. Ei ole normaalne, et seadused ja isegi riigieelarve võetakse vastu, kui vaid veidi üle poole saadikutest on kohal. Näen tulevikku positiivses valguses, pronkssõduriöö seda oluliselt ei mõjutanud, pigem näitas meie riigi tugevust.?

Elmut Aasma, tööandja Jõgevalt:

?Ei ole, kuidas ta siis tume on, kui  meie riik, maakond ja linn pidevalt arenevad. See, kas ta näeb tulevikku heleda või tumedana, on igaühe enda asi, minu tulevikuvisioon on olnud küll alati positiivne. Tulevik on edasiminekus ja arenemises, aga kuidas ja kui palju, see on enda asi. Kõige hullem on paigalseismine ja ainult tänasele mõtlemine. Kõik peavad mõtlema, eelkõige Riigikogu. Riigikoguliikmed on meil ju kõige volitatumad mõtlejad, selleks me neid valisimegi. Kui mõelda ainult palga ja lisatasude peale, siis kaob ülejäänud mõte ära. Paraku loodavad meil paljud üksnes äraelamise peale, mida riik on neile ilma tööd tegemata andnud.?

Janek Õim, metsamees Paduverest:

?Arvan, et tulevik pole sugugi tume ja eks ta lähe järjest värvilisemaks ja kirevamaks. Siiamaani elan ja olen kõigega hakkama saanud, teen tööd nagu loom. Tuleb armastada tööd; töös ja maaelus ongi tulevik. Mõned noored mehed ei taha aga üldse tööd teha ja neile on kõik suht savi ? peaasi, et saaks õlle- või viinapudeli kätte. Teisi inimesi tuleb austada, armastada ja hoida, selles ma näengi tulevikku. Tean, et jään ka edaspidi maale elama – seal on ju haruldaselt ilus, palju ilusam olla kui linnas. Veel tahan, et mul oleks ilus ja armas naine ning mitu last. Mina näen küll, et tulevik on hele ning meie Eesti riigil läheb hästi.?

 ARDI KIVIMETS        

blog comments powered by Disqus