Kas tavaline või õnnelik mardipäev?

Kas teil sandid eile õhtul käisid? Ajal, mil meil kortermajade välisuksed lukustatud polnud ja individuaalide aiaväravate puldisüsteemist veel unistadagi ei osatud, käis mõnest kodust maskeeritud tembutajaid mardilaupäeval lausa parvede kaupa läbi. Eks olnud noil aegadel ju lastel kommidefitsiit praegusest suurem ning nende hulgas liikus suust suhu info, millises peres murjaninäoga  maiasmokkade tarvis ekstra kopsakam kommikott varutud ja kust heal juhul vaid mõne õunavissi kaasa saab. Vastavalt neile teadmistele valiti siis ka sanditamise marsruut.

Praegu tuleb paraku sellised laste külaskäigud suuremas asulas eelnevalt kokku leppida, et mõne tuttavama pere uksest sisse pääseks, ja sel juhul jääb ära üllatusmoment. Maakohas, kus elamuid harvalt, viib mõne lapse isa või ema sandiseltskonna autoga vajalikku teeotsa ja ootab ära, kuni toas tantsud tantsitud ja annid kogutud saavad, et vanad rahvakombed päriselt ei kaoks.

Mõni peab mardi- ja kadrisante tüütuteks, mõni on jälle kurb, kui tema ukse taga ei käidud. Siiski on parem, kui nad käisid, sest sandid toovad ju õnne!

blog comments powered by Disqus