Kas taustajõudu märkasid?

Umbes nii küsis mõni nädal tagasi üks teleris jooksnud reklaam, millega anti mõista, et iga inimene vajab taustajõudu, mis aitaks teda edasi järgmiste sammude astumisel ja toetaks siis, kui on raske.


Meil siin maakonnas on selle märkamisega, nagu on. Kui igaüks toimetab oma mätta otsas, vaatamata, mis kaugemal toimub, on raske kedagi märgata, veel vähem toetada. Ometi annavad viimase aja uudised hoopis teist tooni. Meie maakonnas juhtub nii palju, tunnustusi on viimastel nädalatel olnud palju, kuid tänusõnu nii vähe.

Tunnustusi tuleb maakonda palju

Vaimastveres oodatakse pikisilmi kasside turvakodu rajamist, kuid mida pole, on vallapoolne tunnustus, abikäsi või tahe kaasa aidata. Kuremaale tuuakse taas spordi tippsündmus, kuid puudu jääb vallajuhtide tahtest omadele kaasa elama minna, rääkimata toetavatest sõnadest ja tahtest sportlikku eluviisi maakonnas ja noorte seas edasi viia. Tegelikult puudub meil võistkond, keda sellistele suurtele võistlustele välja saata, sest maakonnas ei pöörata korvpallile lihtsalt tähelepanu. Meil on olemas suurepärased tüdrukud ja poisid, kuid pelgalt tahte ja õhinaga võistlustele ei sõida. Üleriigilisel galal tunnustatakse meie maakonna õpetajat ja hariduse sõpra, kuid meie vallas arutatakse samal ajal, kas õpilasigi tunnustama peaks.

Kuid meil on vägev taustajõud, kes kuidagi selle kõik toimima paneb. Kas olete käinud päevasel ajal Kuremaa ujulas? Selle ümber sagib kümneid inimesi, noori sportlasi ning muidu spordisõpru. Kas olete sisse astunud Kuremaa lossi, kus võtab teid vastu lahke pererahvas, kes on nõus rääkima kõigest, mis südamel, ja jagama, mis hästi? Kas olete juhtunud Palamusele, kus bussid vuravad uudishimulike väikeste silmapaaridega mööda kuulsaid Oskar Lutsu teostest tuttavaid paiku ja kus küsitakse, millal ometi uus muuseum avatakse? Kas olete sattunud vestlema nendega, kes annavad endast iga päev kõik, et Kuremaale tuleksid Jõgevatreff ja küüslaugufestival või esinejad, kellest ehk muidu võiks vaid und näha? Ei? Tasub minna ja nendega rääkida, sest siis selgub, kes on maakonna edasiviiv taustajõud tegelikult.

Saage taustajõuga tuttavaks

Need on need, kes ütlevad, et tegelikult pole miski siin võimatu, tuleb vaid tahta ja pingutada. Ning, pange tähele, minge nende juurde inimliku sooviga neid tundma õppida, mitte mõeldes, kuidas valimiseelsel ajal lubada asju, mis iial ei teostu. Minge ja saage tuttavaks, sest haldusreformi järel on vallas neid, kes uue paigaga mingit sidet ei tunne. Minge ja andke märku, et te olete olemas ka siis, kui valimised lähedal pole.

Ilmselt ei purjeta me kaugele, kui loodame pelgalt sellele, et kuskilt kõrgemalt me heaks midagi ära tehakse. Kuid me purjetame kaugele Oma Inimestega. Nendega, kes ongi meie valla ja meie maakonna taustajõud. Need, kes on siin selleks, et teha. Märgake neid, nad on seda väärt.

KERTTU-KADI VANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus