Kas pudel viina peaks olema meie lastele sama kättesaadav kui päts leiba?

Eestis tarbitakse 13 liitrit puhast alkoholi aastas ühe elaniku kohta ning esimest korda proovitakse alkoholi 10-aastaselt. Nende statistiliste andmetega oleme hõivanud  “liidripositsiooni? Balti riikide seas.

Kuigi viinakuradi vastu on proovitud võidelda, näitavad viimaste aastate andmed alkoholi tarbimise osas ainult tõusutendentsi. Seega on riigi poolt rakendatud meetmed olnud ilmselgelt ebatõhusad, mistõttu Balti riikide meditsiinitudengid otsustasid ühendada käed. Kutsume teidki üles meid toetama!

8.-10. veebruarini Leedu külakeses Gegutes toimunud Balti Riikide Sõprusklubi kohtumisel osalesid Leedu, Läti, Eesti, Soome ja Poola arstitudengid ning mitmepäevase pearagistamise ja tuliste diskussioonide tulemusena koostasime manifesti, milles sõnastasime oma seisukohad.

 

Pealesurutud norm?

Me ei lepi sellega, et meie lapsed peavad elama alkoholireklaamide surve all ning kasvama üles positiivse suhtumisega viinavõtmisse. Alkoholi tarbimine peaks olema vaba valik, mitte meedia ja sotsiaalsete hoiakutega pealesurutud ühiskonnanorm!

Probleem on ilmselge ja leiame ühiselt Baltikumi tudengitega, et olukorra leevendamiseks tuleks alustada rohujuure tasandilt ? meie lastest ja nende keskkonnast, mis neid päev päevalt mõjutab. Loomulikult ei võitle me alkoholi kui joogi vastu, vaid meie eesmärk on hoiakute ning suhtumiste muutmine sellesse salakavalasse “jumalate? jooki.

Võite ju mõelda: “Ah, mis te, arstitudengid, nüüd jamate ja proovite siin n-ö maailma parandada! Vaevalt teid tõsiselt võetakse. Ja pealegi ? niikuinii KÕIK ju joovad!? Selle peale tahaks aga püstipäi, lootuskiir silmis, vastata, et kusagilt tuleb ju alustada, ikka samm-sammult. Pakkusime välja vähemalt ülla idee, kas seda ka pooldatakse, on inimeste enda otsutada. Loomulikult võib ju ka lihtsalt tegevusetult kahe käega peast kinni hoida ja toriseda hetkeolukorra üle. Ent vaevalt sellest miskit paremaks muutub?

Arstitudengite projekt

Meie projekt “Do?nt mess up your brain!? (“Ära jama oma ajuga!?) on allkirjade kogumise faasis, misjärel kavatseme esitada oma manifesti probleemi eest vastutavatele isikutele nii riiklikul kui ka Euroopa Liidu tasandil, et anda mõista meie muret ja soovi toetada võitlust noorte alkoholitarbimise vastu.

Mida rohkem allkirju kogume, seda tõsisemalt meid võetakse. Kuna olen ise Põlvast pärit ning valutan südant meie noorte pärast, siis loodan väga leida poolehoidu kohalike inimeste seas.

Kutsume üles kõiki praegusi ja tulevasi lapsevanemaid, aga ka noori endid toetama meie projekti ? selleks tuleks minna aadressile www.dontmessyourbrain.eu ning allkirjastada seal digitaalselt meie manifest.

ANDRA LÄTT

blog comments powered by Disqus