Kas õppima peab kogu elu? Millal ja mida teie viimati õppisite?

Malle Joost, kodune:

?Tänapäeva noored ei tohiks nii palju suitsetada, lollusi teha ja viina juua. Nad peaksid selle asemel hoopis õppima ning tööd tegema. Õppima peab kogu elu. Minu õppimisaeg oli ikka aastaid tagasi. Praegu tahan hakata kudumist õppima. Mõtlesin, et ikka kulub ära. Varem pole sellega kokku puutunud ja ei oskagi midagi kududa.”

Vello Kivima, töötu:

?Käisin eelmisel aastal ehitusalasel täiendkursusel. Läksin, sest  avanes võimalus. Kursus oli väga kehval tasemel, paras töötute tootmine. Kes on võimeline, nendel ei lasta õpetada, lastakse neil, kellel on tutvusi. Ehitust õpetas inimene, kes polnud ise oma kätega midagi ehitanud! Targemaks sain ikka, kogusin õppematerjale, praktika pool oli aga väga nõrk. Inimene peab kogu aeg midagi õppima. Viimati õppisin paremini arvutit käsitsema, täiendasin varem kogutud teadmisi.?

Jaak Kimmel, ehitaja:

?Õppima peaks kindlasti, näiteks mõnda eriala. Pärast keskkooli lõpetamist ongi kaks mõistlikku valikut: kas õppida edasi eriala või minna ülikooli. Alles hiljuti lõpetasin keevitamise kursuse. Üldjuhul on nii, et täiendkoolitustele lähen siis, kui on vaja. Näiteks kui töökoht nõuab. Või kui on ameti või eriala vahetus. Mittetöiste oskuste õppimiseks pole kahjuks aega. Kõik on ikka rohkem tööga seotud.?

Aino Vagur,  inglise keele õpetaja:

?Täiesti kindlasti peaks õppima terve elu. Euroopas on see väga levinud tendents. Ameerikas on see natuke teisiti. Mina õpin iga päev midagi. Teisiti ei saagi. Selline õppimine, mille eest paberi sain, oli viimati augusti lõpus. Tegemist oli inglise keele õpetajate koolitusega, suveseminariga Pärnus. See kehtis suhteliselt lühikest aega. Sain õppida uusi sõnu, reegleid, tendentse õpetamises. Noor inimene, kes praegu koolis käib, ei saa varuks õppida. Maailm muutub kogu aeg.?

Sirili Kütt, õpilane:

?Ma õpin praegu keskkoolis. Pärast seda võiks ikka edasi ülikoolis edasi õppida. Üksnes keskharidusega pole midagi peale hakata. Selleks, et tööd saada, peaks õppima mingit ametit. Lisaks kooliprogrammile õppisin viimati prügisorteerimist. Meil käidi koolis seda näitamas ning seda on kasulik teada. Kooliprogrammis meil sellist õpetust ei ole.?

Veiko Rämmel, firmaomanik:

?Õpin praegu Usuteaduste Instituudis teoloogiat. Mõni on ju igavene tudeng ka. Praegust tööturu olukorda silmas pidades  tuleks kindlasti edasi õppida ja ennast täiendada. See, mis praegu tööturul toimub, on absurd. See, kes oli omal ajal loll ja laisk ning leidis, et joomine on toredam, peab täiskasvanuna kõrghariduse kätte saama. Meie koolis kestab bakalaureuseõpe neli aastat. Magistrantuuri tahaks Itaalias teha, seal saaks Vatikani kirikuõigust õppida.?

Berit-Bärbel Rebane

blog comments powered by Disqus