Kas olete talve tulekuks valmis?

Kaja Reiman, koolijuht:

<P align=justify>?Olen küll. Tavaliselt öeldakse, et talv tuleb ootamatult, aga sellel aastal on ta oodatud. Suvel oli ilm veidi viletsavõitu, seepärast loodan, et saabub tõeline Eestimaa talv. Tahaksime panna suusad alla ja ka kelgutada. Talveriided on valmis, lastele sai ka uued saapad ostetud. Kui päris külmaks läheb, siis mine tea, ehk muretsen endale kasukagi. Toad on meil soojad, suvel sai kütet kohe mitmeks talveks varutud, nii et külm meid ära ei võta. Ainuke asi, et nüüd tuleb varem ärgata, et enne tööleminekut pliit ja ahi kütta, et õhtul koju tulles oleks mõnusalt soe. Koolimajagi on vast soojem, sest saime uued aknad, kuigi seinad on veel hõredavõitu.?

Avo Noormägi, jahimees:

?Maa on küntud, juurikad keldris, aknad tihendatud, küte varutud ja toad soojad, nii et kõik on korras. Suvel panin mõne vana akna asemele pakettakna, kahe vahetamine jääb järgmisesse aastasse, siis saab maja veelgi soojem. Ega vanade akende tihendaminegi pole kuigi suur kunst, sest nüüd on kõiksugu kleeplinte ja vahendeid saada. Auto on samuti talvekorras ? õlid vahetatud, lamellrehvid all. Minu jaoks oleks paras selline talv, kui paar-kolm kraadi külma ja natuke lund. Ootangi lund, siis on ilus looduses olla ja saab korralikult ja kindlalt jahti pidada. Jaanuaris ehk üle mitme aasta hundijahtigi, igatahes kuul on selle jaoks olemas.?

Priit Väät, ehitusinsener:

?Igatpidi valmis, näete, mul talvemantelgi seljas ja kindad taskus. Tänavu trehvas puhkus hilissügisesse, firma talvepuhkus tuleb peale, nii et tööle lähen alles uuel aastal ja uue jõuga. Ehitustööd käivad aga aastaringselt ja talvel on tingimused paratamatult raskemad. Meil on spetsriietus ja kattematerjalid konstruktsioonide piiramiseks ja ehitusmehed on meil alati tublid olnud. Töö käib – tulgu taevast või pussnuge. Elan vanemas puumajas, kodu on soe ja mind ei hirmuta ka 30-kraadine külm. Siis tuleb anda ahjudele vaid rohkem hagu. Enne talve said ahjud ja pliit üle vaadatud, truubid ja korstnalõõrid puhtaks pühitud.?

Zinaida Ränk, vanavanaema:

?Olen juba nõnda palju talvi üle elanud, et minu viimasel sirgel talv, tulgu see milline tahes, enam ei üllata. Talveriided ja ka vildid on olemas, soojad kampsunid, sallid, kindad, sokid samuti. Olin aastakümneid kuduja, sellega ma oma silmad ära rikkusingi, nii et kudujat minust enam ei ole. Kunagi unistasin keskküttega korterist, kuid siis oli neid raske saada. Nüüd, kui kuulen, et mõned külmetavad, siis vaatan, et päris hea, et jäin mugavustega korterist ilma. Elan endiselt ahju ja pliidiga majas ja saan kütta nii palju kui vaja. Talvel on teed libedad, siis ma eriti välja ei kipu. Esimene libe ongi käes, astun tasa, sest vanainimese kondid enam kergesti parane.?

Helje Kübard, kahe lapse ema:

?Peaaegu valmis. Perel on soojad riided olemas, vaid tütar vajab uusi talvesaapaid. Kuigi vanad on veel korralikud, jõudis laps neist välja kasvada. Esimene lumi on juba tulnud, tütar ootas aga paksemat lund, et kelgutama minna. Suuski tahab ka, mine tea, ehk jõuluvana toobki. Elame kaugküttega korteris, momendil on toad soojad, aga ei tea, mis siis, kui tõeline pakane tuleb. Tänavu sai korter võrreldes varasemaga kõvemini soojustatud: ühele toale panime pakettaknad, teised said kõvasti topitud, nii et pole hullu. Eks me kõik taha, et soojaarve oleks väike, aga ega mõlemat head ? sooja ja odavust ? saa korraga.?

Arvo Jõgiste, päästeteenistuja:

?Arvan, et olen. Elan Pargi tänava 36-korterilises majas, see sai talveks ette valmistatud: keskküttesüsteem läbi pestud, katus remonditud, välisuksed tihendatud ja majaesine parkimisplats remonditud. Loodan, et selles majas on meil kõigil soe ja mugav olla. Samuti sai mu sünnikodu Jõgeval, kus praegu elab mu ema, talveks juba varakult korda. Brikett ja puud on varutud, liiv libeduse tõrjeks samuti. Loomulikult puhastasin enne suuremat kütmisperioodi maja suitsulõõrid ja soojamüürid. Loodan, et ka teised on talveks valmis: küttekolded on tehtud korda ja korstnad tahmast puhtad. Muide, maakonnas on nüüd kuus atesteeritud korstnapühkijat.?

 ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus