Kas olete kokku puutunud valetajate ja varastega?

Ants Tiidenberg, kirjamees Vana-Jõgeva külast:

?Kõiki jutte ju tavaliselt ei kontrolli, kuid mõni asi tuleb niisama välja, et inimene valetab. Mäletan, et olin lapsena sihuke fantaasiarikas ja püüdsin mõnda tühist asja valetada, aga see peksti n-ö vitsahirmuga minust välja ja ma ei saa enam valetada. Olen järginud isa õpetust: ?Ära valeta, ole parem vait.? Kahjuks on meil nüüd niisugune vaesem aeg ? tööpuudus ja kõik ? , et valetama ja varastama tükitakse rohkem kui vanasti. Nelikümmend aastat ei läinud mu isa suvilast ühtegi asja kaduma, kuid nüüd on juba kahel korral aken katki löödud ja vargad sees käinud. Korra juhtus, et unustasin korteri ukse lahti ? jälle vargil käidud. Muidugi oli see minu hooletus, aga järelikult on huvilisi, kes käivad uksi katsumas.?

Mait Murumaa, müüja Kuristalt:

?Valetajaid näeb iga päev. Mõni on nagu valetamishaige ? ta ei saa vist isegi aru, et valetab. Mõni aga valetab ja räägib luiskelugusid lihtsalt seepärast, et tahab end seltskonnale huvitavamaks teha. Mõni oskab aga nii professionaalselt valetad: vaatab sulle sinisilmselt otsa ja valetab nii, et suu suitseb. Kuid seda, et tema jutt oli vale, saad alles hiljem teada. Juhul kui saad, sest alati ei vasta tõele, et valel on lühikesed jalad. Valetatakse ka omakasu saamiseks, mõnele võib olla valetamine isegi sissetulekuallikaks. Ei tasu kõike uskuda, mida räägitakse. Tean ka ise mõnda sellist, kelle jutust veerand uskudes oled poole petta saanud. Õnneks pole mult veel midagi varastatud, no eks ma hoian ka ise rohkem silmad lahti.?

Arved Laas, sõiduõpetaja Jõgevalt:

?Valetajatega pole otseselt kokku puutunud, aga varastega küllaltki palju. Kolm korda on käinud vargad firmas, kolm korda on garaa?idesse sisse murtud, alles see oli, kui kontori uks oli maha murtud ja vargad sees. Ei pea neid topeltlukud ega midagi. Kord viidi autolt aku, siis läksid rattad koos uute kummidega minema. Politsei uuris, kuid vargaid ei saadudki kätte. Auto on küll kindlustatud, kuid osade varguse korral ei saa ka sealt mingit hüvitist. Kui mu suvekodust viidi minema jalgratas, televiisor, puulõhkumisaparaat ja muud, teatasin politseisse. Teine kord, kui potte, patju ja muud nipet-näpet oli võetud, ei hakanudki enam teatama ? nagunii abi ei saa. Politseid näeb rohkem teedel, mul on neid puhumisampulle juba mitu peotäit kogunenud.?

Kaire Lorents, koduperenaine Saarelt:

?Valet ja soperdamist on kogu aeg. On haigeid ja halbu valetajaid, kelle vale on läbinähtav, aga ka meisterlikke valetajaid, kelle juttu kuulad nagu tõde. Niisugustest inimestest tuleb end väga kaugele hoida. Kui ma aga pole valetajaga lähedalt seotud, siis on kõige lihtsam võtta tema juttu huumoriga ja teha sellest oma järeldused. On ka hädavalet ja mõnikord, et teisele inimesele mitte haiget teha, võib seda kasutada, sest vahel on tõde palju valusam kui ilus vale. Muidugi oleks ka sellise vale puhul parem vait olla. Paraku tuleb alati sellega arvestada, et keegi valetab ja tema antud lubadused ei pruugi täituda. Varastega pole mul õnneks kokkupuuteid olnud. Vargust ma ei salli ja ma ei saa aru neist, kes varastavad. Kõik tuleb ikka ise välja teenida.?

Aalju Juhkam, pensionär Jõgevalt:

?Oh, neid on nii palju olnud ja mõni on minu abiga ka kinni pandud. Vargaid ei salli ma silmaotsaski. Kui mul korterist elektripliit, kallis kell ja muud varastati, andsin asja politseile uurida. Konstaabel Heinar Hallik ütles, et ärgu ma muretsegu, küll ta varga kätte saab. Varsti tõigi mu asjad tagasi. Täitsa poiss see politseinik, teda ma kiidan. Kunagi röövisid pätid mult mobiiltelefoni. Röövel saadi kätte ja telefon samuti. Elan vist sellises kohas, kuhu tuleb kutsumata külalisi õige tihti. Alles viidi mu nahktagi ja telefon minema, aga olen kindel, et politsei paneb varsti ka need mehed puuri. Valetajaid on samuti palju. Iga teine joodik valetab, kui tahab sinu käest kuni palga- või pensipäevani raha laenata ja ütleb, et toob tagasi.?

Aleksander Kivi, Vana Antsu talu peremees Patjalast:

?Eks mõni inimene ikka valetab ja kiidab ennast. Võib-olla ongi väike vale mõnikord lubatud, näiteks võtad pudeli õlut, aga ütled naisele, et pole tilkagi võtnud. Aga enamasti saab ta mu hädavalest aru, läheb kurjaks ja hakkab vastu. Vahel jääb aga valet uskuma ja siis pole häda midagi. Eks mõni ole oma vale ja vassimisega ka miljoneid teeninud. Minu arust on varaste karistamisega sihuke värk, et kui paned hakkama mitmeid miljoneid ja jõuad ka advokaadile maksta, siis saad õige väikese karistuse või jääd päris puhtaks poisiks. Ajalehtede politseikroonikates kirjutatakse iga päev vargustest, aga sellest, kas mõni pätt ka kätte saadakse ja mis on varga nimi, pole sõnagi. Pojal varastati mul auto ära, aga mõeldi välja jutt, et hoopis ärandati.?

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus