Kas olete gripi vastu juba vaktsineeritud?

Kalle Susi, tööline Aidust:

“Gripilaine on alanud ja peaks selle vaktsineerimise ikka ära tegema, kuigi sellele läheb kroone, nii mis raksub. Muidugi, mingeid väljaminekuid pead haiguste vastu siiski tegema: minul on varutud talveks kolm purki mett. Gripiga pole mul senini suurt probleemi olnud, kurguga on küll vahel häda, siis ongi kuum meejook kõige parem ravim. Aitab ka küüslauk, vahel ka mõni ravitee, mida ristiema küllaltki tihti tarvitab ja mullegi pakub. Haigused tulevad ikka nõrgemate kallale ja ega mina taha mingi äpu olla. Seepärast püüangi võimalikult palju liikuda ja sporti teha, et mul oleks võhma ja lihased tugevad. Ega tänavugi jää lumi tulemata ja saan hakata oma suusaringe tegema. Hommikuti võimlen ka natuke, et konte liigutada.”

Raili Kurg, pensionär Jõgevalt:

“Ei ole. Pole mind süstitud ei puugi, gripi ega millegi muu vastu, kui lapsena tehtud kohustuslikud vaktsineerimised välja arvata. Gripi vastu on hea võtta Bittneri palsamit, hingata eukalüptiõli või tilgutada padjale tärpentini. Kui nohusel ja köhasel ajal keedad kartulit, siis aitab selle auru sissehingamine. Need on kõik vanad rahvameditsiini võtted, kuidas haigusest lahti saada. Kindlasti tuleb süüa juur- ja puuvilju, sibulat ja küüslauku ? ja ikka kodumaist, see on parim. Kui on külmem aeg, siis tuleb nabapluusid jätta ja soojemas riides käia: sall kaela, villane kampsun ja sokid jalga. Ja kõige tähtsam, et oleks kael kinni. Väga hea, et maavillasest kudumid on tulnud taas moodi ja noored on hakanud juba ise kuduma ning midagi villast kandma.”

Tõnu Seemann, loomakasvataja Nõmavere külast:

“Meie peres pole keegi juba ammu gripis olnud ja eks maainimesed peavadki tervemad olema ? muidu jäävad kodused talitused tegemata. Maal on inimesed rohkem väljas värske õhu käes ja liiguvad, see hoiab tervena. Ja ega linnamajades keskküttega korterites elamine pole hingamisteedele samuti hää. Gripi vastu pole ma süstitud, korra olen vist kunagi seda saanud. Töö juures käivad arstid meil tervist kontrollimas: mõõdavad vererõhku, uurivad silmanägemist ja kõike. Haige pole ma olnud, paar aastat tagasi tehti küll puusaoperatsioon, kuid see häda ei tule viirustest. Ilmad on praegu petlikud, tuleb end hoida, et ei saaks külmetushaigust. Aga kui juba gripp tuleb, siis ta tuleb ja ega selle vastu saa üksnes vaktsineerimise peale loota.”

Airi Mattis, kirjakandja Põltsamaalt:

“Vaktsineerima ehk peakski, sest puutun küllaltki paljude inimestega kokku, kuid seni pole lasknud seda süsti teha. Marutaudivastastest süstidest olen ka ilma jäänud, kuigi kolmel korral on mind koerad purenud. Õnneks olid need tuttavate koerad ja vaktsineeritud. Senini pole ma haige olnud, ja eks kirjakandja peabki olema tugev nagu raudnael, et olla iga ilmaga väljas. Küllap aitabki see pidevalt värskes õhus olemine tervist hoida. Vitamiine, mida vaja, saan omakasvatatud aed- ja puuviljadest, kui köha või külmetuse vastu aga ravimtaimedest. Ise kasvatan, ise korjan, ise hoolitsen oma tervise eest. Ei tohi end paksult riidesse panna, muidu hellitad ennast ära. Tööga ajad end higiseks ja kui jääd seisma, tõmbab külm tuul sind läbi ja ongi haigus käes. Miskipärast ei taha noored kirjakandjaks tulla ? ju ei saa siin talvel palja nabaga ringi käia.”

Ruudi Indus, pensionär Kamarist:

“Propageerivad küll seda vaktsineerimist, kuid mina pole lasknud seda kunagi teha. Olen maamees ja söön küüslauku, sibulat ja kala, sealiha, juurvilja ja kõike. Kui on vaheldusrikas toit ja kõht täis, siis on mees tugev ja häda pole midagi. Karastatud pead ka olema, mitte selline, et nagu toast välja tuled, tõmbab sind tuul läbi. Vaatan, et paljud noored ongi nõrgukesed ja käivad tatiste ninadega ringi. No jah, nad käivad ka talvel palja selja ja nabaga ringi ning pole ime, et pärast on neerud läbi, jalad ja selg haige või mõni teine viga küljes. Eks ka suitsetamine nõrgendab tervist. Sellest ajast saati, kui ma suitsetamise maha jätsin, aga see oli juba mitukümmend aastat tagasi, pole mul grippi ega kõrihaigusi olnud. Olen olnud kogu aeg kõva poiss, ega siis traktoristina töötades polnudki aega haige olla.”

Vaido Kalm, eraettevõtja Tormast:

“Ei tea, et mind oleks selle vastu süstitud. Puukentsefaliidi vastu olen lasknud ennast küll vaktsineerida, sest olen tihti metsas ja mürgine puuk on hullem kui mingi gripp. Kui see nakkus tuleb, siis ta tuleb ning peab sellest jagu saama. Enne gripilainet vaktsineeritakse, kuid kes seda ette teab, millise tüvega viirus võib sind tabada. Eks siis, kui haigus päris hulluks läheb, peab pöörduma arsti poole. Tuleb teha sporti – see ongi kõige parem vaktsiin, mis tugevdab organismi ja tõstab immuunsust. Mina teen motomaastikusõitu, ujun, käin jõutrennisaalis… ja pole vahet, kas on suvi või talv. Suitsetamise jätsin maha, ja eks seegi, et nüüd on kopsud puhtamad, annab tervist juurde. Senini olen olnud terve ja ehk alles vanas eas on aega haige olla – igatahes praegu on palju teisigi tegemisi.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus