Kas naised on targemad ja tugevamad kui mehed?

Väino Roos, Vaiatu külast Tartumaale läinud ärimees:

?Ilmselt on naised ikka tugevamad, targemad ja andekamad ? ega neid siis muidu presidentideks ja riigijuhtideks valita. Seda nii Lätis, Soomes kui mujalgi. Naised on ka muidu tugevad, võtame või lapse kandmise ja sünnitamise. Näed ju ise, kui nõrgad need mehekesed on: kui juba väike palavik, hammas või varvas valutab, siis on nad siruli. Kui paneks mehed valu kannatama ja sünnitama, siis sureksid nad ära ja eesti rahvast enam polekski. Naised on nii töökad ja tublid, miks mitte pidada nende auks naistepäeva. Mul on naine ja kolm tütart. Naised on sellegi poolest targemad, et oskavad süüa teha. Ega kõik preilid taha ega oskagi köögis toimetada ? rikuvad oma lakitud kunstküüned ära! Aga eks elu õpetab: lähevad mehele, ja küll nad siis tegema hakkavad. Söögitegemise poolest olen ma küll nii rumal, et selles jään naistele alla.?

Imbi Jõgar, rahvariiete õmbleja Jõgevalt:

?Arvan, et tänapäeval pole see enam nõnda, et naine on tugevam ja targem kui mees. Naine ei pea enam üleval pidama seitsme-kaheksa- või kümnelapselist peret, kui mehed kodunt kaugel sõdades ära olid. Vanasti pidid naised olema rohkem füüsiliselt tugevad, nüüd aga vaimselt, et pingele vastu panna. Ei tea, kas mehed on just targemad, kuid naised on kindlasti kavalamad. Ja mõnikord paistab see nagu tarkusena välja. Mine tea, äkki püüavadki nad oma kavalusega targemad näida? Naised on siiski meestest tugevamad, nende valulävi on kõrgem ja hambavalu kätte nad ära ei sure, kuid mehed annavad oma hädise välimuse ja hädaldamisega vaatŽ et otsad. Mehed põletavad oma tervise tühja-tähjaga ära, kuigi saaksid seda palju ratsionaalsemalt kasutada, näiteks naistele rohkem tähelepanu pöörates.?

Eduard Kotter, puidutööline Jõgevalt:

?Ilma naisteta pole elu midagi väärt. Nagu operetiski: “Ilma naisteta on kurb maailm, ilma naisteta ei sära silm?”. Vahest ongi naised meestest veidi targemad ja tugevamad ? nad nagu perekonnapead, kes hoiavad peret ja elu koos. Loomulik, et naistel on omad tööd ja kohustused, meestel omad. Eks ka meeste hulgas ole äpusid, selliseid, kes ei oska isegi elektripirni vahetada, rääkimata päris meestetöödest. Nojah, kui naine sihukese saamatu või päris joodiku endale meheks võtab, siis peab ta ka mehest tugevam olema. Naistepäev on küll üks väärt päev ja seda tuleb tähistada. Ma ei jää ka köögis millegagi hätta, kuid torti või kooki ei hakka ma küll küpsetama ? neid ju poest saada. Arvan, et ega ma oma naist enam millegagi üllatada saa ? juba 36 aastat temaga koos elatud. Ja mida aeg edasi, seda armsamaks ta saab.?

Aita Kurg, pensionil ökonomist Pisisaarest:

?Kas nad alati just tugevamad on, aga vastupidavamad ja targemad on nad kohe kindlasti. Tarkus, kavalus ja oskused on naisele juba sündimisel kaasa antud. Perekonnas jääb õigus tavaliselt naisele: mees on ju perekonnapea, kuid teatavasti liigutab pead kael, ja naine oskabki seda vajalikus suunas pöörata. Naine on tugevam, kuid jääb ka õrnemaks pooleks. Paraku on võim rohkem meeste käes ja kui naine tahab olla juhtival kohal või karjääri teha, peab ta tegema mitu korda rohkem tööd ja vaeva nägema, et saavutada sedasama, mis mehed. Juhtivatel kohtadel või Riigikogus võiks olla naisi senisest rohkem. Aitab kolmandikustki, sest elu edasiviimine võiks jääda rohkem meeste, elu alalhoidmine aga naiste osaks. Ainult naiste võimu ka ei tahaks, siis ei laseks naised meestel tugevad ja targad olla.?

Erika Meister, klienditeenindaja Jõgevalt:

?On väga tarku ja vähem tarku naisi, nii nagu mehigi – egaŽs tarkus või lollus pole mingi sooline iseärasus. Kui on tark naine, siis seljatab ta iga mehe. Naine peabki olema tugev nii vaimselt kui füüsiliselt, sest tema on elu säilitaja ja edasiviija igas olukorras. Näidet targast ja tugevast naisest pole vaja kaugelt otsida ? selline on minu vanaema. Paraku on jäänud kodune elu ja laste kasvatamine rohkem naiste õlgadele, sest palju on neid isasid, kes on oma töö tõttu või mõnest muust asjaolust tingituna perest kaugel ja jäävad pereelust kõrvale. Naistepäev ja mõned teised kalendris paika pandud pühad mulle ei meeldi. See on meestele nagu kaelamääritud kohustus tuua naistele lilli. Kes ikka tahab naist meeles pidada, võib teha seda ka muul ajal.?

Udo Oole, Luua metsanduskooli endine õpetaja:

“Oleneb sellest, kuidas keegi võtab. Osa naisi on meestest võib-olla targemad ja tugevamad, mõned jälle selles suhtes tagasihoidlikumad. Palju oleneb sellest, millises ametis ta töötab. Paljudes töökollektiivides, võtame või koolid, on naiste märgatav ülekaal. Meesõpetajaid peaks olema rohkem, kuid kuna mujal on teenimisvõimalused palju paremad ja närvipinget vähem, siis koolmeistri amet neid ei tõmba. Ehk ongi paljud naised meestest tugevamad, sest on näha, et praegusaja noored mehed on jäänud põduramaks ja füüsiliselt küllaltki nõrgukeseks ja palju töid, eriti kodus, jääb naiste teha. Naistepäeva on vaja kindlasti tähistada ? oma ja ka naabrinaist pean sellel päeval ikka meeles.?

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus