Kas, millal ja keda vaktsineerida gripi vastu?

Eelmise  aasta  sügisel  ka Eestis ringlema hakanud seagripiviirus on tekitanud laineid meedias, põhjustanud  probleeme  vaktsiinitootjatele, riigiametnikele ning sotsiaalministrile.  Süüdistusi on esitatud seinast  seina. Kes  kaebas selle üle, et vaktsiini ostmine on mõttetu  tegevus, kes  selle üle, et vaktsiin jõudis  Eestisse  liiga hilja.

Diskussioonidest puudus arutelu, missugune on riigi ja meedia  roll analoogiliste situatsioonide  kordumise  puhul.

Gripp on äge viiruslik haigus, mida tekitavad ortomüksoviiruste (Orthomyxoviridae) sugukonda kuuluvad gripiviirused. Gripi  tundemärkideks on kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase- ja liigesevalu. Viirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskade abil. 

Gripiviirused kahjustavad kiiresti hingamisteede limaskesta (ninast kuni bronhideni). Paljudel juhtudel paljunevad bakterid viiruste poolt kahjustatud limaskestal, põhjustades tüsistusi — nina kõrvalkoobaste põletik, neelupõletik, keskkõrvapõletik, bronhiit ja kopsupõletik. Tervisele ohtlikud ongi kopsupõletikud, krooniliste kopsuhaiguste  ning südame- ja veresoonkonnahaiguste ägenemised.  Teiste  viiruste  korral esineb surmaga lõppevaid  tüsistusi  oluliselt  vähem. Eestis on seagripp nõudnud ka juba  mitmeid  ohvreid.

Meedia  roll  antud  teema  käsitlemisel peaks olema  väga  delikaatne. Kerge on tekitada  paanikat, kuid oluliselt  raskem on olla objektiivne. Vaktsineerimise puhul on  lihtne  arutada teemal, kas inimesi  tuleks vaktsineerida  või mitte.  

Huvitav oli jälgida ka riigi  käitumist  vaktsineerimise  korraldamisel. Esialgne  passiivne suhtumine muutus kohe, kui meedia  agressiivseks muutus.  Riigi reservidest  leiti  raha ning  telliti vaktsiin riskirühmadele.  Kahjuks või õnneks  langes  vaktsiini jõudmine  Eestisse  ja reaalse vaktsineerimise alustamine  pühadeperioodi, mil inimestele on muud toimetused olulisemad.  

Arstina tahan rõhutada, et  kui haiguse  vastu on võimalik ennast  kaitsta, siis tuleks seda võimalust  kasutada. Tegemist  ei ole  ravimifirmade survega  arstidele, vaid ikkagi meditsiiniliselt põhjendatud  lähenemisega. Gripivaktsiini süstimise  järel  tekivad   organismis kaitsekehad  kahe nädalaga ning vaktsiini mõju kestab kuni  aasta.

Tavaliselt  esineb  viirushaiguste puhul jaanuaris-veebruaris nn  teine laine ning  jaanuari alguses tehtav vaktsineerimine  aitaks haigestumist vältida. Piiratud  ressursi korral soovitatakse  riiklikult  vaktsineerida riskigrupi inimesi. Hooliv riik vaktsineerib ( loe: kaitseb)  kõiki oma elanikke.

Seega  riik on hetkel  teinud  endast olenevalt kõik,  vaktsiin on  tellitud, kohale toimetatud, arstid on oma töökorraldust muutnud, et kõiki   soovijaid  vaktsineerida ning  meedia jagab informatsiooni tasakaalustatult ning objektiivselt.

Arstina  soovitan kaaluda oma  terviseriske ning pidada nõu  eelkõige meedikutega, kas ennast vaktsineerida või mitte. Täna  on  Eestis selleks  võimalused  ja  vaktsiin olemas.

iii

EERO MERILIND, perearst

blog comments powered by Disqus