https://www.pexels.com/photo/a-woman-pushing-her-child-on-a-wooden-sled-stroller-6616102/
SISUTURUNDUS
Sõltumata sellest, kas mõtled pere kasvatamisele, karjäärile või lihtsalt enda mugavusele ja elustiilile – väga palju sõltub sellest, kus sa elad. Elukohavalik on suur otsus ja peamine, mida paljud endalt küsivad, on “Kas kolida maale, linna või valida midagi vahepealset ja kolida eeslinna?”.
Igal valikul on omad eelised ja puudused. Linnad pakuvad mitmekülgseid võimalusi ja meelelahutust, samas kui maapiirkond pakub rohkem privaatsust ja vahetut ligipääsu loodusele. Eeslinn, paiknedes linnapiiri vahetus läheduses, pakub tasakaalu nende mõlema vahel. Aga milline keskkond sobib sinule kõige paremini?
Elu linnas – (m)elu keskel
Kui oled kiire elutempoga inimene, kes hindab tööalast arengut, mitmekülgseid võimalusi ja pidevat tegevust, võib elu linnas olla sulle. Linnades on enamasti rohkem töövõimalusi, mis varieeruvad nii valdkondade kui positsioonide lõikes, samuti on tihti kõrgemad palgad ja suuremad karjäärivõimalused.
Mugavus ja teenused
Linnades on kõik käeulatuses – poed, restoranid, kohvikud, kullerteenused, meelelahutusasutused ja tervishoiuteenused. Sa ei pea võtma ette auto- või bussisõitu, et pääseda arsti juurde või leida spetsiifilist teenust, mis võib maapiirkonnas kättesaamatu olla.
Samuti on linnades paremini arenenud infrastruktuur, sealhulgas tõhus ühistransport ja teised, autole alternatiivsed liikumisvõimalused (näiteks jalgrattad ja elektritõukerattad), mis muudavad elu mugavamaks ja aitavad vähendada transpordile kuluvat aega ja raha.
Karjäär ja võimalused
Linnad on ettevõtluse keskused. Kui otsid uusi töövõimalusi või plaanid alustada oma ettevõttega, on linn see koht, kus toimuvad enamasti erinevad networking üritused või konverentsid, peetakse töölõunaid või võimaldatakse alustavatele ettevõtjatele inkubaatoreid või tugikeskkonda. Seesugused võimalused võivad oma karjääri arendamisel suureks abiks ja eeliseks olla.
Koolid ja huviharidus
Lisaks karjäärivõimalustele on linnades rohkem võimalusi ka pere pisematele. Ligipääsetavus koolidele, olgu need elukohajärgsed või erakoolid, on linnapiirkonnas parem ja neid on ala peale rohkem. Samuti on lastel rohkem võimalusi käia erinevates huviringides ja trennides, mis mängivad olulist rolli lapse arengus.
Meelelahutus ja kultuur
Linn pakub palju meelelahutusvõimalusi. Olgu selleks kontsert, kino, teatrietendus või muuseumikülastus, linnas elades võid igal õhtul uut kohta avastamas käia. Kui oled sotsiaalne inimene, naudid linnas elamist selle rohkete võimaluse poolest, mida see vaba aja veetmiseks, sotsialiseerumiseks ja uute inimestega tutvumiseks pakub.
Elu maal – rahu ja vaikus
Teisalt on maale kolimine ideaalne neile, kes otsivad rahulikumat ja aeglasemat elustiili. See ei tähenda, et maal oleks igav – seal on lihtsalt mõnevõrra rohkem ruumi, nii sõna-sõnalt kui ka rohkem ruumi mõtlemiseks ja rohkem aega endaga olemiseks. See on ideaalne koht neile, kes soovivad eemalduda linnakära stressist ja töötada, toimetada vastavalt võimalustele rohkem omas tempos.
Looduse lähedus
Üks suuremaid eeliseid, mida maaelu pakub, on looduse vahetu lähedus. Metsad, avarad põllud ja selge taevas on kiviviske kaugusel või lausa igapäevane osa elust. See on elustiil, mis võimaldab sul lõõgastuda ning puhata linnakiirest, mis võib kaasneda näiteks seal tööl käimisega. Looduslik keskkond aitab vähendada stressi ja suurendada vaimset heaolu. Ka metsarajad, kus jalutada või sportida, on tihti lähemal kui linnas.
Rohkem privaatsust
Kui linnas elades oled harjunud naabritega trepikoda või piiratud õueala jagama, siis maal on privaatsus peaaegu garanteeritud. Elad naabritest kaugemal ning saad nautida oma aia võlusid ilma, et keegi sind häiriks ja tunda rõõmu isiklikust ruumist. Samuti saab iga kell aias sõpradega grillida või lasta lastel südamerahus eksamimeelsel hilisõhtul pilli harjutada.
Madalamad elamiskulud
Üldiselt on maal elamine soodsam kui linnas. See puudutab nii kinnisvara hinda, mis on paika pandud hindamisakti alusel, kui ka igapäevaseid kulutusi. See tähendab, et maal elades võid endale lubada suuremat elamist väiksema hinna eest ning tihti on ka kommunaalkulud odavamad.
Maal on lihtsam minimalismi põhimõtetel elada – osta vähem, kasvata ise ja saad rohkem keskenduda sellele, mida päriselt osta tarvis on. Sedasi vähenevad igapäevased kulud ja ahvatlused, mis on linnas lihtsamad tekkima.
Eeslinn – linnakiirest eemal, aga piisavalt lähedal
Tasakaal linnamelu ja rahu vahel
Kui soovid nautida linnas elamisega kaasnevaid mugavusi, aga samal ajal ka rahulikumat elukeskkonda, on eeslinn sulle ideaalne valik. Eeslinna kodud pakuvad üldiselt rohkem ruumi kui linnakorterid, ka kortermajade ümbruses on rohkem rohelust ja vaba ruumi.Samuti säilib ligipääs kõikidele linna võimalustele – olgu selleks näiteks töökoht, koolid, huviharidus või meelelahutus.
Privaatsus ja peresõbralik keskkond
Eeslinna elurajoonid on võrreldes linna piirkonnaga üldiselt vaiksemad ja tihti ka turvalisemad, mis on hea valik lastega peredele. Saad nautida rahulikumat elutempot, aega kõige lähedastematega ja ümbritsevat rohelust, loobumata sealjuures mugavustest, mida linn pakuks, näiteks kohvikud, spordisaalid ja meelelahutus.
Kui kolida eeslinna uuselurajooni, soovitame enne soetamist tutvuda kohapealse infrastruktuuriga, kas tänavad koos tänavavalgustusega, ühistransport piirkonna ja linna vahel on väljaehitatud.
Lihtsam juurdepääs linnale ja loodusele
Eeslinna elanikuna on linnas tööl käimine kiire. Lisaks autoga liiklemisele on ka ühistranspordi infrastruktuur nende piirkondade vahel hästi arenenud ning sa ei pea olema autost sõltuv. Pärast tööd saad end argikohustustest välja lülitada ja nautida lähedal asuvaid parke ja metsaradu.
Mida veel kolimisel arvesse võtta?
Sõltumata sellest, kas otsustad kolida linna või maale, on oluline, et otsus oleks läbimõeldud, sh finantsiliselt ja logistiliselt ning arvestatud oleks ka kinnisvara reaalse väärtuse ja tulevikuperspektiividega. Siin tulevad mängu kinnisvara hindamine ja hindamisakt ning hindaja pikaajaline kogemus kinnisvarasektoris.
Kinnisvara hindamine on protsess, kus spetsialist hindab maja, korteri või muu kinnisvara väärtust, arvestades selle asukohta, seisukorda, suurust ja turuolukorda. Hindamisel võetakse arvesse ka tuleviku väljavaateid, näiteks kas piirkonda kavandatakse uusi teid või arendusi, mis võivad väärtust suurendada või vastupidi – kas on oht, et elukvaliteet langeb seoses piirkonna arenguga.
Hindamisakt on seega ametlik dokument, mis annab objektiivse ja professionaalse hinnangu kinnisvara turuväärtuse kohta. Kui plaanid kinnisvara osta, on hindamisakt tihti vajalik osa laenu saamiseks, kuna pangad ja teised finantseerijad tahavad olla kindlad, et vara, millele nad laenu annavad, on seda väärt. Samuti aitab kinnisvara hindamine sul mõista, kas müüja küsitud hind on õiglane ja tegemist on päriselt hea ja mõistliku investeeringuga.
Kui plaanid kolimisega seoses olemasolevat kinnisvara müüa või üürile anda, võta endale appi maakler, kes muudab kogu protsessi lihtsamaks. Lisaks sellele on maaklerid kursis kõnealuse piirkonna nõudlusega, annavad oma soovitusi müügi- ja hinnastrateegia valimiseks, vaatavad üle kinnisvara dokumentatsiooni ning korraldavad kogu müügiprotsessi sinu eest. Sedasi saad hoida enda fookuse uue kinnisvara soetamisel ja kolimisel.
Küsimused, mida enne otsustamist endalt küsida
Otsus, kas kolida maale, linna või eeslinna, sõltub paljuski sinu või sinu pere isiklikest eelistustest ja prioriteetidest. Siin on mõned küsimused, mida võid endale esitada, et rohkem selgust saada:
Kas ma vajan kiiret ligipääsu töökohtadele ja teenustele?
Kui su töö nõuab palju kontoris kohalolekut ja füüsilisi kohtumisi või sul on väikeste lastega pere, kellel on tihe graafik, võib elu linnas või selle vahetus läheduses olla mugavam nii vahemaade väiksuse kui ka infrastruktuuri ja ühistranspordi võimaluste poolest.
Kas ma hindan rahu ja privaatsust?
Kui naudid vaikust ja loodust, soovid rohkem isiklikku ruumi ning ei käi igapäevaselt poes ega telli iga õhtu kulleriga toitu koju, võib maaelu pakkuda sulle just seda, mida otsid. Ka eeslinna eramud pakuvad privaatsemat keskkonda, aga tuleb arvestada võimalike naabritega vahetus läheduses.
Kuidas sobib elukoht minu eelarvega?
Kinnisvara hindamine ja hindamisakt aitavad kindlaks teha, milline on sinu võimaluste piires sobiv elukoht ja kas see on hea investeering. Kui plaanid soetada kodu pangalaenu abil, uuri laenuvõimalusi kindlasti rohkematest pankadest kui enda kodupangast, et sul tekiks võrdlusmoment.
Millised on minu pikaajalised plaanid?
Kui sa tead, et tahad pikas plaanis töötada ja elada kiirema tempoga keskkonnas ja karjääri teha, siis võib linnaelu sulle paremini sobida. Kui aga otsid rahulikku keskkonda, kus perega vaiksemalt elada, nautida kodukontori võimalust ja oma peenra kasvatamist ning ei karda talviti garaažist lumelabidat otsida, võib maaelu olla sulle õige valik.
Kas olen valmis kompromissiks?
Kui soov on elada linnakiirest eemal, aga siiski linnale võimalikult lähedal, on variant ka keskel kohtuda ning soetada maja, korter või ridaelamuboks linna äärde või linna vahetusse lähedusse, mis annab võimaluse nautida linnas elamisega kaasnevaid hüvesid, aga elades samal ajal piisavalt privaatselt ja kiirest elutempost eemal.
Kokkuvõte
Lõppkokkuvõttes ei ole ühte õiget vastust küsimusele, kas kolida maale, eeslinna või linna. Mõlemal asukohal ja elustiilil on omad plussid ja miinused ning see, mis töötab ühe inimese jaoks, ei pruugi sobida teisele.
Palju sõltub ka kinnisvara asukohast, selle plaanist ning muudest, ümbritsevatest teguritest. Tutvu Lahe Kinnisvara pakutava valikuga kõikjal üle Eesti, et leida endale sobivaim uus kodu. Vajadusel küsi nõu nende spetsialistidelt, kes aitavad sind professionaalse nõuga, et sina saaksid keskenduda kõige olulisemale, milleks on sinu uue kodu valimine.