Kas karta või kindel olla?

Kui ma näen keskerakondlast või rahvaliitlast Jõgevamaal, siis on mu esimene reaktsioon ehmatus. Alles pärast taipan, et nende ähvardused ei maksa midagi. Olgu siis veelkord öeldud:  pensionäride hirmutamine pensionide langusega ja töötute ähvardamine toetusest ilmajäämisega on vääritu. Loodetakse ilmselt sellele, et hirmunud ja meeleheitel inimene haarab kasvõi uppujana õlekõrrest või Moskva ikkest, kui Savisaar seda lubab.

Ähvardati, et Reformierakonna poliitika viib pensionide alanemisele. Osad erakonnad lausa nõudsid meilt pensionide vähendamist. Aga me ei teinud seda, hoopis tõstsime neid.  2009. aastal tõusis pension viie protsendi võrra ja viimase viie aasta jooksul, Reformierakonna võimul olles, on keskmine pension kasvanud 147 eurolt 300 euroni. See on rohkem kui kaks korda! Rõhutan, et see toimus ajal, mil Eestit tabas ülemaailmne kriis. Ega siis venemeelne Keskerakond ja hääbuv Rahvaliit ilmtingimata Eestile kohe halba ei taha, aga oma tegude ja jutuga võivad nad Eestile palju halba teha siiski.  

Näide meie suurimast tänasest hädast – tööpuudusest. Isegi Taga-Varnjas, Vasak-Külitses ja Elistvere vahel, kus trollibussi ja trammi pole eales olnud, teatakse väga hästi, et Tallinnas võideldakse tööpuudusega sellel teel, et Savisaar annab inimestele pisipalga selle eest, et nad rohelistes vestides vagunites-bussides ringi sõidavad. Neid kutsutakse reisisaatjateks ja nad ei tee mitte midagi. 

See on väga alandav töö ja enamik neist reisisaatjatest lastakse kuue kuu möödudes lahti. Seda enam peaks mõjuma järgmine number: Eesti Valitsuse aetud ja Reformierakonna juhitud poliitika andis meile nüüd juurde 30 000 tõelist töökohta ja alandas tööpuuduse taseme 15protsendilt 10-le. Kusjuures need töökohad on väärtuslikud, nad loovad uusi rikkusi ja neid ei võta keegi enam tagasi.   

Suure majanduse seisukohalt meil kõik korras. Meil pole suuri võlgu ja oleme ühed nelja hulgast, kelle suhtes EL pole algatanud rahadistsipliini rikkumise menetlust. Meie valitsussektori võlg on Euroopa Liidu väikseim ja meie reservides olev raha teenib palju rohkem kui see, mida jooksvateks kuludeks kasutame. Samuti õnnestus Eesti viia euroalasse, mis tähendab suuremat majanduslikku usaldusväärust – see omakorda tähendab rohkem investeeringuid ja uusi töökohti. Seega: isegi maailma rahanduskriisi oleme osanud pöörata Eesti kasuks. Oleme kriisi ohjamisega Euroopas teistele eeskujuks!

Aga nagu märgitud, on meil ees üks igapäevane probleem, millest me ei saa jagu paari kuuga: tööpuudus. Meil on tööpuudus ja samas ei jätku meil töötajaid. Probleem on selles, et meie töötute oskused ei vasta erialadele, mida turg täna vajab. Seetõttu peab Reformierakond väga oluliseks panustada töötute ümberõppesse ja koolitamisse. Selge on aga see, et parim ravim tööpuuduse vastu on hea haridus. Põhjamaiselt hea kvaliteediga hariduse oleme seadnud endale oluliseks prioriteediks. Ühegi andeka noore õpingud ei tohi jääda raha taha.

Ütlen erakonna nimel veel ka seda, et Reformierakond pole kunagi elanud valimistest valimisteni ja me oleme alati vastutanud Eesti saatuse eest. Me teame, et mitte homsega ei lõpe elu, vaid et tuleb ka ülehomme. Siit ka meie panustused haridusse ja peredesse, lastesse ja vanuritesse, kes peavad oma elutöö eest teenitu kätte saama. Me kõik tahame, et palgad ja pensionid kasvaksid, oleks tagatud perede turvalisus ja head avalikud teenused kodanikele. On päris selge, et inimeste heaolu saab toetuda vaid korras majandusele ja selle stabiilsele kasvule. Selle saavutame, kui Eesti majandus on kindlates kätes. Reformierakonnale võivad Eesti inimesed kindlad olla, meie juba alt ei vea!

i

IGOR GRÄZIN

blog comments powered by Disqus