Kas Juhan Parts peaks jätkama peaministrina?

Urmas Pirk, Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liidu esimees:

“Nii kaua kui koalitsioonileppeid täidetakse, võib ta peaminister edasi olla. Ta on valimisperioodiks paika pandud ja peaks 2007. aastani vastu pidama ja edasi tegutsema. Muidugi, kui ei tule uusi tuuli, eks seda näitavad ka kohalikud valimised. Parts võiks ju natuke korrektsemalt käituda, võtame või Ojulandi lahtilaskmise. Kuigi ministrite ametissemääramine on peaministri õigus, olnuks viisakam see koalitsioonipartneritega kooskõlastada. Oleks seda tehtud, poleks järjekordset probleemi tekkinudki. Põhimõtteliselt ei tohiks ministreid nii kiiresti vahetada. Ega see pole must pesu, et vähemalt kord nädalas vahetad.”

Elle Kuusik, koduperenaine:

“Algul mõtlesin küll, et Parts peaks tagasi astuma, kuid nüüd, kui on kuulda ja lugeda selgitusi, olen oma arvamust muutnud. Emori küsitluste järgi on Parts ja tema partei kaotanud viimasel ajal kõvasti oma populaarsust. Mulle tundub, et selle üheks põhjuseks on praeguse peaministri kinnine iseloom ja liiga vähene suhtlemine ajakirjanduse ja rahvaga. See Lihula juhtum oli väga paha lugu, Ojulandi kiire vabastamine samuti. Koalitsiooniga peaks kõike enne otsustamist läbi rääkima, koalitsioonilepinguid selleks ju sõlmitaksegi. Minu arust võiks peaminister ja teised ministrid olla ametis kauem, sest uuel läheb õppimiseks aega.”

Orest Burda, pensionär:

“Ei tea, ehk ta ongi oma rahva jaoks hea – selline mõõdukas, tasakaalukas. Mina olen Venemaa kodanik ja ei saa Riigikogu ega presidenti valida. Parts pole meie heaks suurt midagi teinud, ei tõsta ta pensioni ega midagi. Poliitikaalased teadmised saan ma iga päev Raadio 4 kuulates ja Eestis ilmuvatest venekeelsetest lehtedest. Vene ajakirjanduses ilmub ka kommentaare. Öeldi, et uus välisminister peab olema Reformierakonnast, minu arvates võiks ta olla parteitu. Ministreid ja juhte tuleb valida mitte parteilisuse, vaid tööalaste omaduste järgi. Ministrite sage vahetamine mõjutab riigi prestii?i.”

Helju Kallas, sekretär:

“Vaevalt et sellest, kui Juhan Partsi asemele pannakse uus peaminister, meie elu suurt muutub. Kui ta on neljaks aastaks valitud, viigu kavatsused ja alustatu lõpuni. Olen suurest poliitikast eemal, pean elama oma vaikset elu ükskõik millise partei või valitsuse ajal. Olen saanud aru, et ministrite ja riigitegelaste vigade otsimised ja ametist lahti laskmised on rohkem parteidevahelised võitlusmängud. Selles pole midagi üllatavat, et need tõusevad pinnale just enne uusi valimisi. Las mängivad oma poliitilisi mänge, aga jätku meie rahakott rahule. Juhtidele makstakse lahkumisel ju suurt rahalist kompensatsiooni.”

Aare Metting, firmajuht:

“Tema tegevusest ei paista küll välja, et ta oleks midagi teinud. Varasemad peaministrid on olnud rohkem huviorbiidis ja näidanud, et tegelevad riigiasjadega. Võib-olla kardab ta ajakirjanikke, et tema tegevus nii silmapaistev pole. Kui rahvas oleks hakanud Lihula sündmuste järel rohkem lärmi tegema, oleks pidanud ta kohe ametist tagandama. Võib arvata, et koalitsioon muutub juba sellel kevadel ja praegune peaminister ei pea oma ametiaja lõpuni vastu. Ojulandi vabastamisel ja mõnes muuski asjas pidanuks Parts oma koalitsioonipartneritega nõu pidama. Kui juht oma partnerite ja alluvatega ei räägi ega nõu ei pea, ei edene ka firma töö.”

Hurma Kinnas, tantsukooli juhataja:

“Seda oleks parem küsida Partsi enda käest. Eesti Vabariigis on pea- ja teisi ministreid õige sageli vahetatud. Kui praegune peaks Riigikogu järgmiste valimisteni vastu, oleks see nii mehele endale kui ka Res Publicale väga hea näitaja. See kinnitaks minu ja paljude, kes andsid valimistel oma hääle noore partei toetuseks, usku sellesse parteisse. Paraku on ette nähtud, et ministrikohad on parteilised. Ma ei poolda seda, sest see pole mingi auamet, et olla lihtsalt kohatäitja. Paistab, et juhtivkohtadele polegi meil eriti suurt valikut. Kui teaks, et järgmine peaminister on praegusest parem, võiks Parts ameti maha panna.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus