Kas Jõgevast saab Eesti jõulumaa?

Jõuluvana kodumaal Rovaniemis käisid linnapea Viktor Svjatõ?ev, spetsialist Helena Stepanov ning kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter. Eesti Linnade Liidu vahendusel saadi osa nii kohapealsest programmist kui ka kohtuda sealse linnavalitsusega. Õnnestus pääseda ka Jõuluvana enda vastuvõtule. Kõige olulisem oli aga, et nähtu ja kogetu pani kodus mõtted liikuma. Tänaseks on jõutud juba häid plaane ellu viima asuda.

Jõuluvana postkast avati enne suve

Et maikuus linnapäevade aegu Jõgeva postimajas pidulikult Jõuluvana postkast avati, võis ju mõnele väga tõsimeelsele inimesele veider tunduda, aga et see plaan oli juba hoopis varem meeles mõlkunud ja olude sunnil edasi lükkunud, tehti asi lõpuks siiski teoks. Igatahes on praeguse seisuga Jõuluvanale laekunud juba üksjagu kirju, mis ka vastused saanud. Aga varasemast ilusam tundus juba ka möödunud advendiaeg, mil kesklinn oli eriliselt ehitud ning kultuurikeskuse esist kaunistas valgustatud jõulumajake. Ilmselt on see andnud tõuget ka edaspidi midagi ilusat korraldada.

Rovaniemis, kus elataksegi jõulude vaimus ning kus aastas käib uudistamas ligemale 5000 turisti, töötab aastaringselt Soome postiteenistusega koostöös ka Jõuluvana postkontor. See andis jõgevlastele kindlust, et ollakse õigel teel. Jõuluvana elupaigas Rovaniemis oli rohkesti seda, mida siingi annab eeskujuks võtta. Tõsi, omal moel, siinseid traditsioone, folkloori, mütoloogiat jms silmas pidades. Nagu nüüdseks on selgunud, jõuab hea tahtmise korral päris palju asju juba eelolevateks jõulupühadeks ära teha.

Jõulurahu Jõgeval

Kui hästi läheb, kuulutatakse tänavu jõulurahu kogu Eestile välja just Jõgeval. Peapiiskop on selleks juba oma nõusoleku andnud ja muus osas on ettevalmistused käimas. Jõuluajaks üritatakse avada Jõgeval ka Eesti külmapooluse tähis. Missugune ja kuhu, see peab selguma edaspidi. Et Jõulumaal peavad olema ka kohased ja paigale vastavad kostüümid, on kultuurikeskuses juba agaralt kavandite tegemisega alustatud. Advendiajast kuni kolmekuningapäevani on kultuurikeskuses ilmselt avatud ka jõuluvana tuba. Jõuluvana nimigi on asjaosalistele juba teada. Lastel ja vanematel peaks siis võimalus olema jõuluvanaga eelregistreerimisel ka vaiksemas ja intiimsemas miljöös ning kiirustamata kokku saada. “Meie jõulupidudest ongi aja jooksul rohkem palaganid kujunenud ja jõuluvana pidude käigus klouniks kiputud muutma,” leiab Airi Rütter.

Eelolevateks jõuludeks antakse välja ka Jõuluvana, Päkapikkude ja Jõgeva linnaga seotud lasteraamatuke, mille illustreerimiseks on nõusoleku andnud Raivo Järvi. Plaanis on veel muudki. Et jõuluaeg tuleb sellel aastal Jõgeval teisiti, see on igatahes päris kindel.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus