Kas Jõgeva vajab tehisjääga hokiväljakut?

Kaheksakümnendate aastate lõpus tõstatati jäähokiaktiivi poolt plaan teha jää olemasolevate külmkompressorite ja torude baasil Jõgeva Piimakombinaadi juurde, kuid ettevõtmine jäi soiku, sest kompressorid tootsid ainult +1 kraadist jäävett. Jää tegemiseks on aga teatavasti vajalikud miinuskraadid.

Veel üheksakümnendate aastate alguses esitati Jõgeva Rajooni Täitevkomitee poolt Tallinna Ekspertteenistuse osakonnale ?Tonex? taotlus teha tehnilis-majanduslik arvestus selle kohta, kas Jõgeva linna tasuks rajada jäästaadion, kuid seegi ettevõtmine jäi pooleli.

 Vaatamata aastakümnete pikkustele vintsutustele, on Jõgeva jäähoki ellu jäänud. Viimastel aastatel on tänu toetajatele suudetud isegi järelkasvu treenida ja osaleda esindusmeeskonnaga mitmetel tiitlivõistlustel.

Vangutavad pead

Hokispetsialistid Eestis ja raja taga vangutavad lausa pead, kuuldes, millistes oludes siinmail häid mängijaid kasvatatakse. Veel üheksakümnendatel aastatelgi on ju Jõgeva hokikoolkonna kasvandikud kuulunud Eesti noorte ja täiskasvanute koondisse EMil ja MMil. Barcelonast D-grupi MMilt tõid täiskasvanute koondises kaasa löönud kaasa isegi kuldmedali.

Jõgeval on osatud ajast aega kasvatada häid mängijaid, aga tänaseks on hoki  endisest hiilgusest järel suhteliselt vähe. Pole ka ime, sest teiste spordialade eestvedajatel pole raske jäähoki kehvade olude tõttu noori selle ala juurest oma klubidesse meelitada. Senistes tingimustes edasi töötada polegi tegelikult enam võimalik. Noortegruppidesse tulla tahtjaid jätkub, kuid nad sooviksid normaalseid tingimusi. Viimaste puudumise tõttu on nii mõnigi Mustveest, Jõgevalt või Põltsamaalt pärit noormängija sunnitud minema Tartu klubidesse treenima ja võistlema. Ka kümmekond Jõgeva esindusmeeskonna mängijat on üle läinud Tartu klubidesse. Spordiklubi Pedja ja hokimängijate tänavuse hooaja kulutused Tartu ja Viljandi tehisjääl käimisele ulatuvad üle poolesaja tuhande krooni. Kõigile soovijatele polegi rahaliselt võimalik tehisjääl mängimise võimalust pakkuda. See on aga mängijatele ainus võimalus ?ellu jääda?. Ligi nelisada uisutajat soovivad samuti paremaid sportimistingimusi.

Tänavune uisutamishooaeg jäi väga lühikeseks: see algas alles jaanuarikuu lõpus ja lõppes veebruari külmade ilmadega. See peegeldus kujukalt uisutajate arvus: kui mullusel ligemale nelja kuu pikkusel uisutamishooajal käis laupäeviti-pühapäeviti  Mustvee maantee uisuväljakul umbes nelisada uisutajat, siis tänavu oli neid seal tunduvalt vähem. Uisutamas käiakse ka Jõgeva Gümnaasiumi liuväljal.

Võimalused avarduksid  

       Katusealuse tehisjää rajamine avardaks siinseid sportimisvõimalusi. Jää kasutajate arv mitmekordistuks. Avataks naistehoki grupid, eluõiguse saaksid iluuisutamine, curling  jne. Jõgeval saaksid harjutamas käima hakata ka Adavere kiiruisutajad. Uus rajatis võimaldaks mitmesuguseid üritusi korraldada suvelgi. Hokimängijad ei peaks aga oma elukohta vahetama seetõttu, et siin meelisala harrastamise tingimused puuduvad. Noortest kasvavad läbi spordi meie ühiskonna julged, terved ja tugevad liikmed.

Katusealuse tehisjää rajamise suhtes on avaldatud erinevaid arvamusi. Väga tähtis on selliste objektide puhul asukoht, sest spordirajatis peab saama maksimaalselt ära kasutatud. Seetõttu peaks tehisjääväljak paiknema koolide läheduses. Mõnede spetsialistide arvates mahuks see gümnaasiumi liuvälja kohale, juhul kui kõrvalolev tee sulgeda. Samuti mahuks see gümnaasiumi uisuväljaku ja Aia tn vahelisele maa-alale. Maatüki omanik on ka nõus maad müüma.

Spordikeskuse Virtus juures on olemas vajalikud kommunikatsioonid, ent paraku jääb see paik koolidest kaugele, mis tingib rajatise vähese kasutamise koolide poolt. Samas pakuks Virtuse spordisaali sein tehisjääle head päikesevarju. Riietusruumide probleem on kõigis asukohtades lahendatav.

Tehisjääväljaku ülalpidamisega probleeme ei tohiks tekkida. Hea näide on Viljandisse rajatud katusealune tehisjää, mille puhul kulud ei ole ületanud tulusid.  Seniks, kuni meil pole veel tehtud otsustki tehisjää rajamiseks, peavad sajad tehisjääst unistajad võtma pöidlad pihku, et see otsus lähiajal sündima saaks.

RAIMO JÄÄGER

blog comments powered by Disqus