Kas ema ja emadus on meil au sees?

Lembit Kikkas, pensionil koolmeister Jõgevalt:

?Kõik siin maailmas sünnib päikesevalgusest ja ema armust. Pean emadust kõige üllamaks osaks inimese elus ja kui ma näen last kandvat naist, siis läbistab mind alati sügav õrnus ja austus. Pisut on tunda ka riigi hoolitsust laste ja emade vastu, statistika näitabki juba vähest iibe tõusu. Kes meist ei tahaks, et lapsed kasvaksid normaalsetes tingimustes ja saaksid hea hariduse, kuid ruumi selleni jõudmiseks on meil küll ja küll. Kuigi riik on laste saamist jõudumööda materiaalselt soodustanud, oleks hädavajalik, et noortes ei kustuks see ürgne tahe oma järeltulijaid ka kasvatada. Kõiki töid ja tegemisi, iga meie sammu peab saatma vastutustunne, kuid paraku jääb mõnel sellest vajaka.?

Moonika Vahter, noor ema Lustiverest:

?Emadepäev on pisut teistmoodi päev ja oleme seda kodus ikka tähistanud. Nüüd olen aga ise ema ja loodan, et sellel päeval peetakse mindki meeles. Olen kasvanud kuuelapselises peres, kuid ei usu eriti, et minu enda pere nii lapserikkaks saab. Emaks saamine on elu loomulik jätk ja kindlasti saab minu viie kuu vanune Kert ka õe või vennakese. Peres peabki olema vähemalt kaks last, sest pojal on üksinda ju igav olla. Tean omast käest, et seltsis on segasem. Eks laste arv sõltub mingil määral sellestki, palju riik toetust annab, kuid alati ei ole oluline. Maal on lapsi siiski parem kasvatada kui linnas. Maal on elu rahulikum ja lapsed saavad vabamalt ja ohutumalt ringi siblida.?

Maie Karu, loomapidaja Saare vallast Vanassaare külast:

?On küll. Koolis, lasteaias, kodus ja mujalgi tunnustatakse ikka emasid ja vanaemasid, vähemalt emadepäeval. Naistepäev võiks olla samuti au sees, sest kõik naised ei ole emad, kuid ka nemad tahaksid, et oleksid rohkem tunnustatud. Kuigi emad saavad nüüd palgalist lapsepuhkust  kauem kui minu ajal, kui dekreetpuhkus oli vaid kaks kuud enne ja kaks kuud pärast sünnitust, antakse emapalka ja natuke pere- ja sünnitoetust, on laste kasvatamine raskemaks läinud. Riik peaks lastega peresid veelgi toetama, makse vähendama või hinnapoliitikat muutma. Mõtle, kui kallis on lapsevanker, voodi, riided ja kõik, mida lapsel vaja. Laste koolitamine on nüüd aga eriti kallis.?

Ülle Sepp, väikeettevõtja Siimustist:

?Veel ei ole, kuigi tasapisi püütakse seda ausse upitada nii emapalga kui muuga. Miks meil on nii vähe lasteaiakohti, et noortel emadel pole last kuhugi panna ja nad ei saa tööle minna? Kui ema istub lapsega aastaid kodus, peab ta saama sellest pisikesest palgast mähkmed, riided, toidu ja kõik muu hädavajaliku ostetud. Ema ja laps nõnda väikese rahaga ju välja ei tule, see pole mingi emaduse aussetõstmine. Ja ega väikese lapsega ema tahetagi hästi tööle võtta. Tuleks väärtustada abielu ja perekonda, lapse kasvatamisel on ka isal suur roll. Olen nelja lapse ema ja mitmekordne vanaema ning tean, et emarõõm on piiritu ja sellel pole hinda, kuid vaja on ka materiaalset ja moraalset tuge.?

Terje Jürgenson, ametnik Siimustist:

?On ikka au sees, eriti emadepäeval. Nii tore on saada lilli ja ka teistele kinkida. Emasid ja naisi võiks aga sagedamini meeles pidada, mitte ainult 8. märtsil ja emadepäeval. Perekonda oleks vaja üldse rohkem ausse tõsta. Mul on kaks last ? üks sai juba täisealiseks, teine alles alustab kooliteed. Kui pole head töökohta ja sissetulekut, siis on laste kasvatamine raske. Nüüd on kõike küll saada, kuid maksab palju. Elukallidus ja vähene palk ongi üheks põhjuseks, miks meil on nii vähe lapsi. Laps on väga vajalik, kuid kallis investeering ja enne lapse saamist peab mõtlema, kas suudad teda kasvatada ja koolitada. Mõnel jääb see investeering tegemata aga seetõttu, et mõtleb rohkem oma karjääri kui pere peale.?

Milvi Alatsei, kaubandustöötaja Jõgevalt:

?Loodan, et noortele emadele hakatakse veelgi rohkem tähelepanu osutama. Vahepeal oli meil laste sündimisega nagu kriis, nüüd sünnib lapsi jälle rohkem. Riik peaks väärtustama ka perekonda, siis ei peaks isad välismaale tööle minema ja jätma ema üksinda lapsi kasvatama. Emad käivad ka välismaal tööl, siis on lapsed kas kellegi hooldada või päris omapead. Normaalne, et nüüd võib saada ?emapalka? ka isa. Kui emal on parem töö ja palk või isal pole momendil tööd, las istub siis mees lapsega kodus. Arvamus, et lastetus on enamasti või üksnes naiste süü, pole ka õige ? no ega need mehed meil ka kõik terved ole. Eks emadepäevalgi ole meestel jälle põhjust pidu panna.?

ARDI KIVIMETS 

blog comments powered by Disqus