Kas alkoholimüügi piiramine on vajalik ja kui, siis miks?

Ants Puusepp, pensionär:

See piirang võib ju olla. Kui mina noor olin, olid ema ja isa need, kes panid piirangu peale. Minul on kodus alati viina ja kui ma tahan, siis saan võtta. Praegu on mul näiteks kaks pudelit kodus ja rohkem polegi vaja, varuma küll ei kavatse hakata. Ma olen juba üle 80 aasta vana, elu näinud ja tean, et viina tuleb võtta mõistusega. Viin ei ole ainult kahjulik, 100 grammi viina mõjub paremini kui peotäis tablette. Tablett võtab ühe koha pealt küll valu ära, kuid neeru ja maksa teeb haigeks. Paari pitsi võtmine koos sõpradega on loomulik ja vajalik, aga kuskil seina ääres joomine ei ole õige asi.

Helju Kuusk, koristaja:

Arvan, et piiramine on vajalik. Kui inimesed ei saa alkoholi kätte, hoiab see ära mitmeid halbu asju. Näiteks juhtub tänu sellele arvatavasti vähem avariisid, mille põhjustajaks purjus juhid. Väga oluline on, et just bensiinijaamadest ja sellistest kohtadest hilisõhtune müük ära kaoks. Siis ei oleks autoga sõites sellist tee peale kaasa ostmist. Väike kartus on, et inimesed võivad hakata koju alkoholi varuma, kuid arvan, et olukord on ikkagi hullem praegu, kui vägijoogid on kogu aeg vabalt kättesaadavad. Piirang võiks tegelikult alata juba varem, mis kell täpselt, ei oska öelda.

Juss Maurer, ettevõtja:

Piirang on muidugi vajalik, tänu sellele jääb spontaanseid joomisi vähemaks. Noored, kel õhtul midagi teha ei ole, ja kes kuskilt alkoholi saavad, leiavad kindlasti mingi rumala tegevuse. Targem on need lollused ära hoida alkoholi müüki piirates. Kes tõesti tahab juua ja oskab õigel ajal varuda, võib ju seda teha. Sellel inimesel, kes oskab oma joomist ette planeerida, on võib-olla ka rohkem mõistust peas. Keeld võiks alata isegi pisut varem, kell kaheksa õhtul peaks juba plats puhas olema. Kes töölt tulles tahab oma joogi ära osta, saab seda teha. Miks peaks veel hiljem alkoholi kuskilt otsima?

Urve Taimre, kodune:

Mina leian, et piirang on vajalik just sellepärast, et noored ei saaks nii palju alkoholi kätte. Noored ei oska juua, nad lähevad kergesti üle piiri. Isegi siidrist, mis ei ole väga kange jook, juuakse ennast purju. Täiskasvanud inimene oskab paremini piiri pidada ja ennast kontrollida. Arvan, et kui valitsus on need asjad nüüd nii paika pannud, ju see on siis ka vajalik. Räägitakse, et viinamüügi keeld võib põhjustada salaviina massilise leviku, kuid mina seda ei usu. Mõni aasta tagasi ikka liikusid jutud, et siin ja seal müüakse, aga nüüd pole seda enam kuulda olnud.

Tiiu Tiit, raamatupidaja:

Arvan, et alkoholi ostmist on igal juhul vaja piirata, sest palju on õnnetusi, mille põhjuseks purjus pea. Nii hilja õhtul ei ole vaja juua, suvel on veel õigustatud, et keeld alles kell 24 algab. Kes tõesti tahab pärast südaööd juua, saab seda tegelikult teha ka edaspidi  – ära keelatakse müük ju ainult poodides, baaridele keeld ei laiene. Hea ongi, kui tänava asemel juuakse baaris – organiseeritud kohas on joomist tunduvalt kergem kontrollida. Ma ise elan Pae kaupluse lähedal ja näen, et selle juures käib pidevalt mingi lärmakas trall. Seda vaadates võib öelda, et taolised piirangud on igati vajalikud.

Monika Maasing, noorsootöötaja:

Kuna mina olen oma seisukoha kujundanud tänu ametile, olen nimelt noorsootöötaja, siis arvan, et taoline piirang on väga vajalik ja seda just noorte pärast. Väga palju on juhuseid, kui hakatakse koos jooma, võetakse mõned õlled, mis on juba valmis varutud ja siis kui alkohol otsa saab, minnakse poest juurde tooma. Et seda juurdeostmist takistada, võiks piirang alata juba kell üheksa õhtul ja kesta hommikuni välja. Lisaks ostukeelule võiks ära keelata ka alkoholi reklaamimise. Alkoholireklaamid ju kutsuvad ostma ja jooma ning seda pole vaja.

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus