Kas aknad topitud?

Küllap mäletavad staažikamad maakonnalehe lugejad meie laupäevaselt küsitluseveerult sellistki pärimist. Ja loomulikult ei peetud siis, kümme ja rohkemgi aastat tagasi silmas vaid aknapragude kindlustamist, kust külm tuul talvel sisse kippus ja tuba jahutas, vaid kõneks võeti pakase eluruumidest eemalhoidmine üleüldiselt.

Nüüdseks on aknapragude tihendamine ja kleepimine  nii linnas kui maal enamasti ajalooks saanud, sest kes vähegi oma ulualust kõpitseda on suutnud, see  on ka vanamoodsad lihtaknad moodsate pakettide vastu vahetanud. Soojustamise teema on aga endiselt aktuaalne, sest kui ikka sein hõre, pole n-ö euroaknast märgatavat tulu.

Tänasest Vooremaast võib lugeda head uudist Vägeva Kodus äsja lõppenud remondist, mille käigus said hoone seinad ja pööning ehk laepealne nii korralikult soojustatud, et katlakütjate hämmastuseks pidid majaasukad keset suurt sügist aknad-rõduuksed lahti tegema — liiga palav!

Mis salata, tänavune sügis on meie vastu ikka imekspandavalt lahke olnud ka. Tuli küll külma tuule ja vihmaga ja puistas mihklikuu viimastel päevadel siin-seal lumekruupe ja jääkildegi, aga siis läks ilm taas leebeks ja kindad-sallid võis veel mõneks ajaks esikuriiulile jätta.

Kuigi pikalt see lust meie laiuskraadil muidugi ei kesta, sest viinakuu juba peaaegu poole peal.

Päike, mis õhtul aegsasti horisondi taha kipub, on selge päeva järel erepunane. Tulevad meelde read Ain Kaalepi “Lapi laulust”: “Sealpool taevakummi juba nõiatrummi talvehaldjas taob…”

Vaadakem oma “pesad” kriitiliselt üle, ehk jõuab küttekulude vähendamiseks siiski veel üht-teist ära teha! 

12. oktoober 2013

blog comments powered by Disqus