Kartulisaagid kehvemad, hinnad kõrgemad

Suvine palavus on kartulisaaki tublisti kärpinud, hinnad tõotavad aga möödunud aastaga võrreldes märksa kõrgemale kerkida.

Jõgevamaa suurematest põllumajandusettevõtetest võetakse praegu kartulit Torma vallas osaühingus Raja Potato ja Jõgeva Sordiaretuse Instituudis. Jõgeva valla osaühingus Hansukartul  kavatsetakse selle tööga alustada tuleval nädalal.

Tõikvere ja Rääbise kandis kartulit kasvatavas osaühingus Raja Potato algasid koristustööd 23. augustil. “Meil on 40 hektarit kartulipõldu ja rohkem kui poolelt põllupinnalt on kartul juba võetud. Kartulivõtt kestab veel nädal või poolteist, see sõltub ilmast. Kasutame Underhaugi järelveetavat kartulikombaini, mis on muretsetud kolm aastat tagasi,” rääkis ettevõtte juhataja Ain Aru.

“Ilm on kartulivõtuks hoopiski soodsam, möödunud sügisega võrreldes justkui öö ja päev. Suvine kuumus kahandas aga saaki, kuigi lõplikku kogust on veel raske prognoosida. Praeguseks oleme kartulit saanud keskmiselt 20 tonni hektarilt, eelmisel aastal oli see number aga 28 tonni,” rääkis Ain Aru. 

Kuivus tegi liiga liivastel maadel

Aru märkis, et eriti on palavus kahjustanud künklikul põllul kasvanud kartulit. Sort ’Fontane’ paistab aga olevat hästi vastu pidanud.  

Liigkuumadest ilmadest tingitud probleeme peab tõsiseiks ka Jõgeva Sordiaretuse Instituudi kartulikasvatuse osakonna teadur ja seemnekartuli meristeemgrupi juhataja Ilmar-Aarend Polli. “Mõned sordid ei omastanud kõiki toitained ning nende punakaspruunil sisul on päikesekiiri meenutavad jooned. Nii on saanud kannatada näiteks ‚Läti Varajane Kollane’, kuid seemekartuliks saab sedagi kasutada. Jõgeva Sordiaretuse Instituudis aretatud sortidega ‚Ants’, ‚Anti’, ‚Maret’ ja ‚Reet’ paistavad aga asjad üsna korras olevat,” rääkis Polli, lisades, et 

kuumus  ja põud  on kartulile rohkem liiga teinud liivastel ja happelise mullaga põldudel.  

Hinnad pea poole kallimad

Kui aretuspõllud kaasa arvata, kasvatatakse Jõgeva Sordiaretuse Instituudis kartulit umbes 20 hektaril.

“Esimesed kartulivõtupäevad olid meil augustis, kui koristasime  Hollandi päritoluga sorti ‚Impala’, mille saagikusel polnud väga vigagi. Taas jätkasime töödega kolmapäeval, mil hakkasime võtma ‚Läti Varajast Kollast’, rääkis Polli.

Osaühingus Hansukartul kavatsetakse kartulivõtuga alustada tuleval nädalal. “Senikaua kui tööd tehtud pole, pole mõtet ka saake prognoosida ega kommenteerida,” lausus juhataja Hans Tamm.

Raja Potato juhataja Ain Aru hinnangul võivad aga tänavusi kehvi saake kompenseerida kasvatajale kõrgemad hinnad sügisesel kartuliturul. “Usun, et võrreldes mullusega on oodata 50 kuni 60 protsenti kõrgemaid hindu,” ütles põllumajandusettevõtja.

“Ka mina loodan, et tänavune hind tuleb kartulikasvatajale  üsna hea,” kinnitas selle põllumajandusvaldkonna teenekas teoreetik ja praktik Ilmar-Aarend Polli.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus