Kartulisaagi suurust on veel vara prognoosida

 

Hiliste kartulisortide lõplikke saaginumbreid on põllumeestel praegu veel keeruline prognoosida, kuid varajase kartuli saak jäi põuaste ilmade tõttu tagasihoidlikumaks kui paaril viimasel aastal.

Torma vallas Rääbisel kasvatas osaühing Raja Potato tänavu kartulit viiekümnel hektaril. “Esmaspäeval alustasime hilise kartuli võtmist ja praeguseks oleme seda koristanud rohkem kui viielt hektarilt. Kui ilm võimaldab, kavatseme töödega lõpule jõuda oktoobri algul,” ütles juhataja Ain Aru.

 

Varajase kartuli saak polnud kiita

“Varajase kartuli, mida meil kasvas 13 hektaril, võtsime üles augustikuu teisel poolel. Ühe sordina kasvatasime näiteks märkimisväärselt varakult valmivat sorti `Arielle`. Pärast jaanipäeva meie kandis enam korralikku vihma ei tulnud, seepärast jäid saagid 20 protsendi võrra väiksemaks kui paaril eelnenud aastal,” rääkis ta.

Teadaolevalt suurima põllumaaga Jõgevamaa kartulikasvatusfirmas, Kasepää vallas asuvas osaühingus Peipsi Aiand kasvatatakse kartulit sajal hektaril. Firma eestvedaja Martin Tiigi sõnul on praeguseks kartul  koristatud 29 hektarilt.

 

Suuremad kartulipõllud Kasepää vallas

Ka Tiik ei osanud veel lõplikku saaginumbrit välja pakkuda, sest suurem osa saagist on veel koristamata.

Jõgeva valla põllumajandusfirmas Hansukartul pole kartulivõtuga veel alustatud. “Enne lõpetasime viljakoristuse ja siis ootab ees kartulivõtmine. Ootame põua tõttu nigelaks jäänud kartuli suuremaks kasvamist,” lausus juhataja Hans Tamm. Osaühing Hansukartul kasvatab tänavu kartulit 15 hektaril.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel nimetas tänavust kartuliaastat keskmiseks. “Suve alguse kuiv vähendas mugulate arvu ja nii tuleb ka keskmine saak väiksem kui tavaliselt,” ütles ta.

 

Põllumehed ootavad hinnatõusu

Põllumajandusettevõtja Ain Aru loodab, et tänavu tekib Eesti turul kartulile piisavalt suur nõudlus. “Viimaste aastate madal omahind on kartuli kasvatamise põllumehe jaoks võrdlemisi ebatasuvaks muutnud. Loodetavasti muutuvad sel aastal hinnad tootjale vastuvõetavamaks,” ütles ta.

Ligi kümme aastat kartulit kasvatav osaühing Raja Potato OÜ müüb kartulit ennekõike Tallinna hulgiladudesse, aga ka mõnele Jõgevamaa toitlustusettevõttele.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus