Kartin Tukmann, maalija klaasikunstis

Astronoomiline kevad on küll käes, aga jääminekuni läheb veel aega. Pealinna kunstnik Katrin Tukmann oleks oma Põltsamaa-näitusele „Jää. Minek“ pealkirja pannes justkui ette näinud, et tänavune jää ei tea ise ka, kas ta kavatseb jääda või minna: punkt kahe sõna vahel tundub kuidagi asjakohane.

Tallinna Kunstikooli maaliõpetaja Katrin Tukmann on bakalaureusekraadi saanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonnas, magistrantuuri läbis ta aga klaasiosakonna juures. Põltsamaa lossihoovi galeriisse pART pani ta välja klaasinäituse, milles ka maalikunsti sugemeid. Klaastaiestele läheneb kunstnik enda sõnul kui maalidele: teda huvitavad eelkõige värv ja pind.

Väljapanek koosneb eri kuju ja suurusega klaasliudadest, mille valmistasid Tukmanni idee järgi kunagise Tarbeklaasi järeltulija, tehase Skankristall meistrid aastatel 2002-2005. Siis selline tehas veel eksisteeris, nüüd on selle korstengi juba õhku lastud. Liuad on enamasti sinisest klaasist, millele on lisatud teist värvi klaasimassi. Sinistes klaasliudades võib näha vihjet jäätükkidele (jääminek oleks just jõelinna Põltsamaa teema!), aga miks mitte ka lendavatele taldrikutele, mis on toonud meile külla arvuka delegatsiooni sõbraliku Sinise planeedi elanikke. Viimane on puhtalt allakirjutanu visioon ja kunstnik leidis selle päris lõbusa olevat.

Kõnealuse näituse puhul on taieste eksponeerimisviis ruumis peaaegu niisama oluline kui taiesed ise. Eksponeerimisruum on üldse see element, mis hakkab kunstile konteksti looma. Galerii pART ruumid on Katrin Tukmanni arvates päris raskesti komponeeritavad, samas annavad need hea idee korral originaalse tulemuse.

„Mängisin ruumiga enam-vähem viimase avamiseelse hetkeni,” tunnistas kunstnik.

Näituse kujundamisel võttis ta appi kaasavõetud vatiinkanga ning kohapealt leitud soojustusplaadid ning kujundas kahte ruumi kontseptuaalselt omavahel segunevad jäämise-minemise tsoonid.

„Klaasesemed kas klammerduvad jäämiseks lahtirulluva puhta vaiba  pehmusse või valmistuvad  kokkurullimisel kiirustades lahkuma,” ütles Katrin Tukmann.

Aluseid, mille ta vatiinist ja soojustusmaterjalist kujundas, on tema meelest nagu asemed (see sõna meeldib kunstnikule teatava devalvatsiooni läbi teinud sõnas „voodi“ palju enam), asemega on seotud aga inimese elu paljud tähtsad sündmused, sünd ja surm kaasa arvatud.

„Ase omandab jäämise ja minemise igikestva märgilisuse. Ase koosneb erinevatest kihtidest nagu sulaklaasist valmistatud objektidki. Ka inimene kannab endaga kaasas mitmeid mateeriat evivaid ning vaimseid kihte,” ütles Katrin Tukmann.

Põltsamaal oli ta üksvahe päris sage külaline: ta juhendas krokiikursust, millel osales peale Põltsamaa kunstiseltsi liikmete ja kohalike kunstiõppurite ka Jõgeva kunstihuvilisi. Näitus „Jää. Minek“ jääb avatuks 4. aprillini, seejärel pannakse galeriisse pART välja Põltsamaa kunstikooli 10. sünnipäevale pühendatud vilistlasnäitus „Tuuma jõud”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus