Kärt Tomingas: „Kontsert Alveri muuseumis oli justkui pere kokkutulek”

Tänavuste luulepäevade Tähetund avasündmuseks oli Betti Alveri muuseumis toimunud kontsert, kus laulja ja näitleja Kärt Tomingas esitas tuntud eesti luuletajate sõnadele loodud laule. Teda saatis muusik Are Jaama.


Intervjuus Vooremaale nimetas Kärt Tomingas Betti Alveri muuseumi hea auraga kontserdipaigaks ja kiitis südamlikku publikut. Ta kõneles ka muutustest oma elus ja tulevikuplaanidest.

Kui suurt fantaasiat ja mõttetööd nõuab tuntud luuletajate tekstidest koosneva laulukava kokkupanemine?

„Repertuaari polnud just väga keeruline valida, sest mul on üsna piisavalt luuletajate kirjutatud tekste, mida kontserdil esitada. Panin need sellisesse järjekorda, mis mulle meeldis. Kindel oli otsus valida lõpulauluks Betti Alveri tekstile loodud „Korallid Emajões”. Betti Alver oli ilmselt noorena väga atraktiivne ja karismaatiline naine. Kontserdiks valmistumisele aitas aga kaasa ka pikaajaline koostöö Are Jaamaga. Nii ei tulnud meil enne etteastet väga palju proove teha.”

Mil määral peab luulet lauluna esitaja olema lisaks lauljale ka näitleja?

„Ma ei oska neid rolle lahutada. Kui laulan, siis on laulmine minu jaoks terviklik seisund. Loomulikult, kui laulad, pead teadma, milline hääl sul on ja mida sõltuvalt sellest endale lubada saad. Mõnel päeval on hääl nõrgem, siis pead selle kasutamist piirama. Täna oli õnneks häälega kõik korras.”

Millised on muljed Betti Alveri muuseumist, kuidas sobivad siinsesse keskkonda kontserdid?

„Kontserdi aura oleneb suuresti publikust. Ma tajun publikut väga hästi. Tänane publik oli väga tore ja soe. Tunne on selline, nagu oleks siia pere kokku tulnud. Betti Alveri muuseum on tõeliselt hubane. Vaatasin siin ka kunstnik Kärt Summataveti näitust.”

Millised loomingulised projektid on teil praegu teoksil?

„Praegu on koostamisel kontserdikava, mis koosneb kümnest erinevaid elunähtusi käsitlevast laulust. Stsenaariumi järgi kohtub tüdruk mitmete elunähtustega, näiteks tuli ja vesi, leib ja kodu. Praktiliselt on kontsert juba valmis. Tänavu sügisest on mul ka uus bänd-kvartett, kellega korraldame esimese kontserdi Raimond Valgre sünnikohas Riisiperes 1. detsembril.”

Mida olulist varsti lõppeval aastal veel olete korda saatnud?

„Aasta on olnud väga tore. Kui inimene millestki väsib, peab ta oma elu uuesti mõtestama. Mul algas uus märkamine ja hingamine tänavu kevadel. Hakkasin uuesti endale tähelepanu pöörama sellega, et alustasin taas jooga ja pilatesega.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus