Kärpeplaan ja tulumaksu laekumise vähenemine teeb omavalitsused murelikuks

Valitsuse otsuse kohaselt väheneb ka kohalikele omavalitsustele laekuv tulumaksuprotsent 0,83 protsendipunkti ehk 11,93 protsendi asemel 11,1 protsenti. Kavandatav kärbe koos majanduslanguse tõttu nagunii väheneva üksikisiku tulumaksu laekumisega on omavalitsusjuhtide hinnangul ränk hoop.

Palamuse vallavanem Urmas Astel ütles, et eelarvekärbe koos väheneva üksikisiku tulumaksu laekumisega on omavalitsusele ränk koorem. Tabivere vallavanem Aare Aunap tõdes, et plaanitu jääb tegemata. „Me ei saa ka täita päästeameti ettekirjutusi koolides ja lasteaedades, kõik tuleb edasi lükata,” märkis ta.

Põltsamaa valla finantsnõuniku Viida Kuusiku sõnul eraldab riik praegu vallale töötajate väljateenitud tulumaksust 11,9 protsenti. Selle summa vähendamine ühe protsendi võrra tähendaks omavalitsusele umbes kahe miljoni krooni jagu väiksemat summat. Samas on Põltsamaa vallas tänavu jaanuaris laekunud üksikisiku tulumaksu päris hästi. Kui eelmise aasta jaanuaris laekus üksikisiku tulumaksu 2,357 miljonit krooni, siis käesoleva aasta jaanuaris 2,251 miljonit krooni. Mullu detsembris laekus üksikisiku tulumaksu 2,209 miljonit krooni. Kui 2008. aasta jaanuaris oli Põltsamaa vallas 1500 maksumaksjat, siis mullu detsembris registreeriti 1650 maksumaksjat.

Pajusi vallavalitsuse pearaamatupidaja Kaire Koit ütles, et nende vallas laekus üksikisiku tulumaksu käesoleva aasta jaanuaris võrreldes möödunud aasta jaanuariga umbes 10 protsenti vähem. Kui eelmise aasta jaanuaris laekus vallale 814 000 krooni üksikisiku tulumaksu, siis tänavu jaanuaris 732 000 krooni. 

Jaanuari põhjal ennatlik otsustada

Põltsamaa linnavalitsuse majandusnõuniku Maimu Kelderi sõnul on ühe kuu laekumiste põhjal ennatlik üldise eelarve laekumiste seisu üle otsustada. Kui 2008. aasta jaanuaris laekus Põltsamaa linna eelarvesse 3,399 miljonit krooni tulumaksu, siis tänavu jaanuaris 2,657 miljonit krooni. Aastases võrdluses vähenes Põltsamaa linna jaanuari tulumaksulaekumine 22 protsenti. Tema sõnul ei ole võimalik võrrelda jaanuarikuu laekumisi, kuna 2009. aasta jaanuaris kanti kohalikele omavalitsustele tulumaksu üle uue süsteemi alusel. Rahandusministeeriumi selgituste kohaselt jäi ühe ettemaksukonto kasutuselevõtuga omavalitsustel jaanuaris saamata suures ulatuses ettevõtetelt ettemaksuna laekunud üksikisiku tulumaksu.

Planeerituga võrreldes vähenes jaanuaris üksikisiku tulumaksu laekumine Põltsamaal kaheksa protsenti. „Kui riik otsustaks vähendada omavalitsustele eraldatava tulumaksu osa protsendi võrra, tähendaks see Põltsamaa linnale 2,7-3 miljoni krooni suuruse summa vähenemist eelarve tuludes,“ tõdes Kelder. 

Mustvee ja Puurmani plussis

Mustvee linn ja Puurmani vald on Jõgevamaal kaks omavalitsust, kus tänavu jaanuaris üksikisiku tulumaksu laekumine mitte ei vähenenud, vaid suurenes. „Kui 2008. aasta jaanuaris oli see number 744 000 krooni, siis käesoleval aastal 778 400 krooni. Majanduslikult keerulisel ajal mõjub see uudis mõistagi väikese rõõmuna. Põhjalikuma ülevaate üksikisiku tulumaksu olukorrast saab ehk aga veebruaris,” ütles Mustvee linnapea Mati Kepp.

„Seoses riigieelarve kärpimisega võib aga tekkida olukord, kus peame ära jätma väiksemad remonditööd Mustvee gümnaasiumides ja lasteaias ja keskenduma kultuurikeskuse nüüdisajastamisele, milleks on vaja ka linna omaosalust,“ lisas linnapea.

Puurmani vallavanem Rauno Kuus ütles, et summa, mille võrra aastases võrdluses plussis oldi, on väike – umbes 20 000 krooni. Vald tänavust eelarvet veel vastu võtnud ei ole ja tõenäoliselt enne märtsi ei võtagi. 

Kavandatud investeeringud jäävad ära

Pala vallavanem Jozsef Weinrauch tõdes, et riigieelarve kärped ohustavad selles omavalitsuses mitmete käesolevaks aastaks planeeritud investeeringute teostamist.

„Samas on meie investeeringud aga seotud ka projektirahadega. Kui projektidest raha eraldatakse, suudame need investeeringud ka teostada, ” kinnitas vallavanem.

Weinrauchi sõnul laekus tänavu jaanuaris võrreldes möödunud aasta jaanuariga valla kassasse üksikisiku tulumaksu viiendiku võrra vähem.

„Pole kindel, kas suudame ehitada Torma Põhikooli hoonesse  nüüdisaegse poiste tööõpetuse klassi, mida hakkab kasutama ka Sadala Põhikool, ja jätkata Torma lasteaia  renoveerimist,” ütles Torma vallavanem Riina Kull.

Kasepää vallavanema Jüri Vooderi sõnul on neil tänavu plaanis mitmed suuremad investeeringud. „Plaanisime näiteks nüüdisajastada hoone, kus asub aktiviseerimiskeskus ja milles tahame avada ka hooldekodu. Ka see või mõni teine ettevõtmine eelarve kärbete tõttu ära jääb, on praegu raske prognoosida, sest tänavust vallaeelarvet veel koostatakse,” ütles ta.

Vooder märkis, et üksikisiku tulumaksu laekumine vähenes Kasepää vallas 2009. aasta jaanuaris võrreldes 2008 aasta jaanuariga pea viiendiku ehk 90 000 krooni võrra.

HELVE LAASIK

TOOMAS REINPÕLD

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus